Araç Alım Satım İşlemleri 2020

Oto Bakım
Oto Bakım 09.04.2020

Araç Alım Satım İşlemleri 2020

Şubat ayı itibariyle araç alım satım işlemleri 2020 yılı içinde değişikliğe uğramıştır. Taşıt Takas Sistemi, uygulamaya alınacağı bildirilmiştir. Kurulan sistem ile taşıt alım satım işlemleri taraflar için daha güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmış olacaktır. Nakit taşıma riski olmadan, 15 TL civarında ücret ile transfer imkanı sağlanmaktadır. Takasbank tarafından geliştirilen, Taşıt Takas Sistemi ile beraber, noterler huzurunda gerçekleşecek alım-satım işlemlerinde, nakit tutar, araç mülkiyetinin el değiştirmesi itibariyle aynı anda güvenli şekilde karşı tarafa transfer edilebilecektir.  Aynı zamanda, 2020 yılı içinde, araç satış işlemleri esnasında, notere ödenmesi gereken, araç alım satım noter ücreti 224 TL’den 273 TL’ye yükselmiştir.

 •       Belirtilen bilgilere göre, noterde ödenen plaka değişikliği ücreti de kalktığı ifade edilmektedir. Notere artık, plaka ücreti olarak ekstra bir ücret ödenmeyecektir. Alım satım noter ücreti içinde, plaka ücreti de dahildir. Yani toplamda 273 TL ödenmesi gerekecektir. Aynı zamanda, satış sonrası, hemen yeni ruhsatları da araç sahibi noterden alabilecektir.
 •       Araç alım satım vergisi, araç durumuna ve araç sayısına bağlı değişkenlik göstermektedir.

Noter aracılığıyla kolay bir şekilde gerçekleşen, araç alım satımı yasal düzenleme altına alınmaktadır. Geçen yıllarda gündeme gelen, yasal düzenleme hala devam etmektedir. Düzenlemeye göre, bireysel kullanıcılar; araç alım satımı yetkili bayi ve kişilerce yapılabilmesi adına, hükümet tarafından verilecek olan, araç alım satım yetki belgesi alması gerekecektir.

Noterde Araç Satışı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekilenler

İkinci el araç alım satımı esnasında, işlemler herhangi bir noterde gerçekleştirilebilir. Noterin Türkiye sınırları içinde yer alması dışında, herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Alıcı ve satıcı tarafından ortak belirlenen herhangi bir noterde, çalışma saatleri içerisinde işlemleri başlatabilirsiniz. Hafta içi mesai saatlerinde yapılan alım-satım işlemleri, artık hafta sonları da nöbetçi noterler ile yapılabilecektir. Ama tabii alım satım öncesinde, notere gidilmeden önce belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Notere gitmeden önce, satıcı birçok noktaya dikkat etmesi gerekir. Örneğin; hasarlı araç alım satım işlemi yapılacak ise aynı şekilde buna göre de bir ilerleyiş söz konusudur.

Araç alım satım işlemi öncesi notere gidilmeden önce, dikkat edilmesi gerekilen şeyler şöyledir:

 •       Motorlu taşıtlar vergisi sorgulaması; araç satışı yapılacak olan aracın, mevcut yıl ve önceki yıllara ait MTV borcunun olmaması gerekir. Aracın üzerinde bulunan borçlar, devir işlemlerine başlamasına izin vermez. Vergi daireleri veya bankalar üzerinden MTV borcu ödedikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz.
 •       Araç üzerinde herhangi bir ipotek ya da haciz sorgulaması; satış öncesinde, araçta ilgili durumların olmaması önem taşır. Aracın üzerinde, kredi ya da benzeri farklı bir hak sahibi varsa, satış işlemleri gerçekleşmez.
 •       Aracın muayenesi; araç satışını engelleyen en önemli noktalardan biri de, aracın muayenesinin yapılmamış olması diyebiliriz. Bu durumda, öncelikle aracın muayenesi yapılmalı daha sonra, noter satış işlemi gerçekleştirilmelidir.
 •       Adres kayıt sistemi; noterde araç satış işlemleri yapılırken, alıcı ve satıcının nüfus bilgileri, nüfus Müdürlüğü Adres kayıt sisteminden alınır. Bu nedenle, yurt dışında yaşayan vatandaşların üstüne kayıtlı araçların satışında ise 2 adres bilgisi yer alması gerekir. İlk adresleri yurt dışında yaşadıkları yerin adresi, ikincisi ise yurt içinde yaşadıkları yerin adresi olması gerekir.
 •       OGS-HGS borçlarınızı öğrenin ve kapatmadan notere gitmeyin.
 •       Ödenmemiş trafik cezanız varsa, noter işlemlerine engel olacaktır. Öncelikli olarak borcunuzu ödemeniz gerekir.

 

Rehin Kaldırma Nasıl Yapılır?

Satacağınız araç rehinli ise öncelikle, aracın rehinli durumunu ortadan kaldırmanız gerekir. Aracınızın üzerine herhangi bir haciz, rehin gibi durumların olup olmadığını, e -devlet sistemine girerek, araç sorgulama adımından, kendinize ait araç sorgulama, işlemi ile gerçekleştirebilirsiniz.

araç rehin kaldırma işlemi için;

 •       2010 yılından önce alınan taşıt kredileri, trafik tescil şubeleri tarafından konulmaktaydı, bu bilgi dahilinde, eğer aracınızı, 2010 yılından önce taşıt kredisi ile aldıysanız, bankadan borcu yoktur, yazısını alıp herhangi bir trafik tescil şubesine gidebilir ve rehin kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra ise arabanızın satışını noter üzerinden gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.
 •       2010 yılından sonra taşıt kredisi kullananlar ise; herhangi bir evrak almanıza ya da trafik tescil şubesine gitmenize gerek yoktur. Bankalar online, haciz sistemi üzerinden araçların hacizlerini ya da rehinlerini anında kaldırmaktadır.

 

Araç Devir Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır?

Aracınızın satışını, noter üzerinden adınıza kayıt yaptıktan sonra, sizlere noter tarafından geçici ruhsat verilir. İlgili evrak ile bir ay boyunca aracı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir ay boyunca satış da yapabilirsiniz. Asıl ruhsat başvurusu öncesinde ise, ilk olarak trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Trafik sigortası yapılmadan aracın trafikte kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda belirtmek gerekir ki, trafik sigortası yeni kullanıcıya devir edilmez, iptal edilir.

 

 

 

 

Araç Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç satış işlemlerini başlatmadan önce, gerekli olan tüm belgeleri hazırlamanız önemlidir. İlgili belgeler; ruhsat ve trafik belgesi (Kayıp olması durumunda geçici tescil belgesi alınabilir ), noter satış belgesi, geçerli kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport), vekaletname (Eğer işlemler vekil aracılığıyla yapılırsa), vergi numarası (aracın tüzel kişiliklere satışı olacaksa ), plaka numarası ve imza sirküsü-Tüzel kişiler şeklindedir.

Araç satışı için noterde yapılan işlemler şöyledir:

 •       Evraklar eksiksiz olarak hazırlayıp notere verilir.
 •       Satışa engel herhangi bir durum bulunmuyorsa; satış ve devir sözleşmeleri hazırlanır.
 •       Hazırlanan sözleşmelerin biri alıcıya, diğeri satıcıya diğeri de noter arşivinde saklanmaktadır.
 •       Vezne tarafından noter ücreti, mevcut işlemlerin vergi-harçları hesaplanır. Araç devir ücreti alıcı tarafından ödenir.
 •       Satıcı aksi belirtilmedikçe herhangi bir noter ücreti ödemez.
 •       Ödemeler yapıldıktan sonra ise, satış onayı yapılır.
 •       Araç alım satım masrafı ise alıcı tarafından notere ödenen, 273 TL diyebiliriz. İçinde ise plaka ücreti de yer alır.

Araç Satış işlemleri Ne Kadar Sürer?

Araç satış belgelerin tamamı hazır olduğunda, noter işlemlerini mesai saatlerinde ya da hafta sonu, nöbetçi noterlerde yapabilirsiniz. Noter işlemlerinin, 20-30 dakika içerisinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Noterlerin çalışma saatleri ise hafta için; 09:00 – 12:30 ve 13:30 – 17:30 saatleri arasındadır. Hafta sonu ise nöbetçi, açık olan noterler 10:00 -16:00 saatleri arasında hizmet verir. İlgili alım satım işlemlerinizi, bu saat aralıklarında gerçekleştirebilirsiniz. Belgelere dair herhangi bir eksiklik ya da benzeri bir sorun yoksa, kısa sürede işlemi gerçekleştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Araç alım satım ücreti ise noterde, yeni yıl itibariyle 273 TL ödenmesi gerekir. Ödemeyi ise alıcı öder.

Trafik Tescil Bürosuna Gidilmesi Gereken Durumlar

Araç alım satım işlemleri için, trafik tescil işlemleri, noterlerde otomatik olarak düzenlenir. Bazı durumlarda ise tescil belgesi almak adına, Trafik Tescil Bürosu’na gidilmesi gerekebilir. Bu durumlar ise şöyledir:

 •       Engelli araç alımı şartları dahilinde, engelli satış ve devir işlemleri yapıldığında.
 •       Trafikten çekilmiş araçların, satış ve devir işlemleri.
 •       Yabancı uyruklu vatandaşlara ait araçların, Türk vatandaşlarına satılması durumunda.
 •       Türk vatandaşlara ait araçların, yabancı uyruklu vatandaşlara satılması halinde.
 •       Resmi plakalı araçların, resmi plakalı olarak satılması dışındaki satışlarda.
 •       Sağlık hizmetinde kullanılan araçların, sağlık aracı kullanımı dışında yapılacak olan satışlarda.

 Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver