Araç Muayene Ücretleri

Oto Bakım
Oto Bakım 02.05.2020

Herkes kendine ait bir araca sahip olmak ister. Öncelikle istenilen araba belirlenir ve bütçe ona göre hazırlanır. Araba alındıktan sonra ise yapılacak harcamalar bitmez. Arabanın sigortası, bakımı vs. derken araba almadan önce gelecekte de düzenli olarak yapılacak harcamalara da hazırlıklı olmak gerekir. Araç muayenesi bu harcamalardan biridir. Düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Güvenli bir yolculuk için aracın gözükmeyen kısımlarında hasar olup olmadığı bilinmeli ve bir sorun varsa en kısa sürede halledilmelidir. Araç muayenesi düzenli olarak yapıldığında kaza risklerini azaltır. Eğer problem varsa belirlendiği ve çözüldüğü için aracın ömrü uzar. Aynı şekilde ileride yeni bir araç almayı düşündüğünüzde eski aracınızın muayenesi düzenli yapıldığından ikinci el değeri artacak ve satışı daha kolay yapılacaktır. Araç muayene ücretleri çok pahalı değildir ve getirdiği artılar bakımından ödenmeye değerdir. Aracınızın ve canınızın sağlığı için düzenli olarak yapılması faydalı olacaktır.

Araç muayenelerinin sıklığı araç tiplerine göre değişmektedir. Binek ve resmi otomobillerin ve bunların römorklarının ilk üç yıl yaşından sonra iki yılda bir muayenelerinin yaptırılmaları gerekir. Lastik tekerli traktör ve römorkları yine ilk üç yaştan sonra her üç yılda bir muayene edilmelidir. Ticari araçlar ve römorkları ilk bir yaş sonrasında her yıl muayene ettirilmelidir. Motosiklet gibi iki ve üç tekerlekli araç ve römorklarının ise ilk üç yaşından sonra iki yılda bir muayene ettirilmeleri gereklidir.  Araç muayenelerinin düzenli olarak yapılması başta sürücü ve yolcuların can güvenliği sonrasında aracın sağlamlığı ve güvenilirliği içindir. Ayrıyeten süresi geçen araç muayenelerinin yapılmasında faiz ödenir. Hem güvenli yolculuğa devam etmek hem de ekstra ücret ödememek adına aracın muayene zamanlarının takip edilmesi ve bu muayenelerin zamanında yapılması önemlidir.

Araç Muayenesi İçin Gerekenler

Araç muayenesine gitmeden önce kesinlikle randevu almanız gerekir. Randevu işlemleri internet üzerinden veya 0850 222 88 88 numaralı hat üzerinden yapılabilmektedir. Aracın üzerinde ödenmemiş borç varsa araç muayene işlemi başlatılamayacağı için herhangi bir borç olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Araç üzerinde herhangi bir borç olup olmadığı e-Devlet üzerinden kolayca kontrol edilebilmektedir. Randevu almadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer konu aracın geçerli egzoz emisyon ölçümünün olmasıdır. Geçerli egzoz emisyon ölçümü olmayan araçlar ağır kusurlu olarak kabul edilmektedir. Egzoz emisyon ölçümü 2020 senesinde geçerli olmak üzere 80 TL karşılığında yaptırılabilmektedir.

Gerekli belgelerin yanınızda olduğundan emin olun. Araç muayenesi için gerekli belgeler: ruhsat, trafik sigortası ve vekalet durumu kontrolüdür. Elbette ki sürücüye ait kimlik belgesi de yanında olmalıdır. Araç muayene işlemlerindeki tek yetkili kuruluş TÜVTÜRK’tür. Sabit veya gezici araç muayene istasyonlarını öğrenebilir, randevunuzu alabilir ve güvenilir bir şekilde araç muayene işlemini tamamlayabilirsiniz. TÜVTÜRK internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre araç muayenesi yapılmadan önce araçta bulunması gereken ekipman listesi şu şekildedir:

  • İlk Yardım Çantası
  • Üçgen Reflektör
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç muayenesine gitmeden önce gerekli belgelere ve ekipmanlara sahip olduğunuzdan emin olmanız işlemin aksamadan yürütülmesini sağlayacaktır. Araç muayene işlemi en az 2 saat sürmektedir. Bazı durumlarda daha fazla sürebileceğini de göz önüne alarak muayene işlemi için rahat bir vaktinizi ayırmanızı tavsiye ederiz. TÜVTÜRK’ün internet sitesinde araç muayenesine gitmeden önce kendi kendinizi kontrol edebileceğiniz bir form bulunmaktadır. Bu formdan kontrolleri sağlamanız hem yetkili ekibi hem de sizi uğraştırmadan işlemin yapılmasını sağlar. Aklınıza takılan detaylar için TÜVTÜRK internet sitesini ziyaret edebilir veya 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezini arayarak cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Araç Muayene Ücretleri

Bildiğiniz gibi araç muayene ücretleri her sene değişiklik göstermektedir. Peki, 2020 yılında ücretler ne kadar olacak? Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu kapsamında yeniden değerlendirme oranında 2020 yılı için %22.58’lik bir artış yapıldı. 2020’de araç muayene ücretleri 174.64 TL ile 462.56 TL arasında belirlendi.

  • 2019 yılı kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler: 377.60 TL
  • 2020 yılı kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler: 462.56 TL
  • 2019 yılı otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı ve özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römorklar: 279.66 TL
  • 2020 yılı yılı otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı ve özel amaçlı taşıt, römork ve yarı römorklar: 342.20 TL
  • 2019 yılı motosiklet, motorlu bisiklet ve traktörler: 142.78 TL
  • 2020 yılı motosiklet, motorlu bisiklet ve traktörler: 174.64 TL

Bu kategori dışındaki araçların muayene ücretleri T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Yukarıda belirtilen fiyatlara KDV dahil edilmiştir. Muayenesi geciken araçlara geçen her ay için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir.

Muayene raporundaki sonuçta aracın ağır kusurlu veya emniyetsiz olduğu tespit edilirse, muayeneler onaylanmaz. Sabit veya gezici istasyonlarda yaptırılan ve muayenesi geçersiz sayılmış araçlar aynı veya farklı bir ildeki muayene istasyonlarında tekrar muayene yaptırmalıdır. Tekrar muayene 1 ay içinde yapılırsa ücret alınmaz. Muayene ücretleri nakit olarak ödenmektedir. Bir ay geçtikten sonra yapılan tekrar muayenede belirlenen tam ücret alınır.

Araç muayenesinin önemi oldukça açıktır. Her sürücünün bu konuda bilinçli davranması ve gerekli işlemleri yaptırması gerekmektedir. Araç muayenelerinin sıklığını belirttik ancak siz muayeneye gittiğinizde bunu tekrar sorabilir ve öğrenebilirsiniz. Aracın muayeneye gitmeden önce sahip olması gereken belgelerinin ve ekipmanlarının tam olduğundan emin olun. Bu hem size hem de çalışanlara vakit kazandıracaktır. Umarız ki yazımız araç muayenesi yaptıracaklara veya bu konuda bilgilenmek isteyenlere faydalı olmuştur. Tüm sürücülere güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz.

 Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver