Araç Yakıt Hesaplama

Oto Bakım
Oto Bakım 05.05.2020

Son zamanlarda yakıt fiyatlarında yaşanan artışlar, sürücüleri bir hayli düşündürüyor. Öyle ki, sürücüler kısa bir yolculuğa çıkarken dahi araçlarının ilgili mesafede ne kadar yakıt yakacağını hesaplamak durumunda kalıyorlar. Yalnızca araç sahibi kişiler değil, yeni bir araç satın alacak kişiler de satın alacakları aracın ne kadar yakıt tüketeceğini öğrenmek istiyorlar. Aracın rutin bakımları, sürpriz masraflar ve vergiler gibi birçok harcama söz konusu olduğundan, yakıt hesaplamak sürücülerin sürprizlerden kaçınmasını sağlıyor. Eğer siz de aracınızın ne kadar yakıt tükettiğini hesaplamak istiyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız hemen aşağıdaki başlıkları okumaya başlayabilirsiniz.

Aracın KM Başına Tükettiği Yakıt Nasıl Hesaplanır?

Aracınızın KM başına ne kadar yakıt tükettiği ve satın aldığınız yakıtla kaç KM yol gidebileceğinizi öğrenmek için uygulayabileceğiniz oldukça basit bir yöntem bulunuyor. Yakıt tüketimi hesaplamak için mobil uygulamalardan ve internet sitelerindeki hesaplama araçlarından da faydalanabilirsiniz. Ancak kesin sonuçlar almak istiyorsanız, hesaplamayı aracınızı kullanarak yapmalısınız. Aşağıdaki adımları takip ederek aracınızın KM başına ne kadar yakıt tükettiğini <strong>kesin</strong> olarak öğrenebilirsiniz:

  •         Öncelikle hesaplamaya başlamak için deponuzdaki yakıtın neredeyse tamamen tükenmiş olması gerekiyor. Eğer deponuz boş ise hesaplama işleminde ilk adımı atabilirsiniz. Bunun için deponuzu tamamen doldurmalı ve satın aldığınız yakıtın ücretini not etmelisiniz. Eğer hesaplamanızda kesin sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, kaç litre yakıt aldığınız ve bu yakıt için ne kadar ödediğiniz bir hayli önemlidir.
  •         Aracınızla yola çıkmadan önce aracınızın kilometre sayacını sıfırlamalısınız. Eğer sıfırlamak istemiyor ya da sıfırlama şansına sahip değilseniz; aracınızın net kilometresini bir kenara not etmelisiniz. Hesaplama aşamasında bu bilgi olmadan hiçbir sonuca varamazsınız.
  •         Aracınıza doldurduğunuz yakıtı tamamen tükettikten sonra artık hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplama için yakıta ödediğiniz bedeli, yakıtı aldıktan sonra yaptığınız kilometreye bölmeniz gerekiyor. Eğer aracınızın kilometresini sıfırlamadıysanız, aracınızla kaç kilometre yol katettiğinizi şu yöntemle öğrenebilirsiniz; aracınızın mevcut kilometresinden daha önce not aldığınız kilometreyi çıkartırsanız elde edeceğiniz sonuç, depoyu doldurduğunuz andan itibaren aracınızla kaç KM yol katettiğiniz olacaktır.

Eğer bu maddeler kafa karışıklığı yarattıysa aşağıdaki örnek ile hesaplamanın pratikte nasıl işlediğini görebilirsiniz:

Alınan Yakıtın Ücreti: 400 TL,

Depo Sıfırlanana Kadar Katedilen Yol: 100 km,

Hesaplama: 100/400 = 0,40 TL.

Bu hesaplamaya göre eğer aracınıza 400 TL’lik yakıt doldurduysanız ve bu yakıt ile 100 km kadar yol katettiyseniz, aracınız 1 km başına 40 kuruş yakıt tüketiyor demektir. Bu veriler ışığında aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için aracınıza çeşitli modifikasyonlar uygulayabilir, uzun yolculuğa çıkarken gereken yakıtı hesaplayabilir ve sürpriz yakıt masraflarından kaçınabilirsiniz.

Aracın Yakıt Tüketimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yaptığınız hesaplama size aracınızın yakıt tüketimi hakkında kesin bilgiler sunuyor olsa da bu bilgiler çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Araçların yakıt tüketimini etkileyen birden çok faktör bulunuyor ve bu faktörlerde yapılacak değişiklikler ile yakıt tüketiminden tasarruf etmenizi sağlayabiliyor. Araçların yakıt tüketimini etkileyen faktörler şunlardır:

  •         Lastikler: Aracınızın lastiklerinin basıncının optimum seviyede olmasına özen göstermelisiniz. Eğer lastiğinizin basıncı düşükse, bu durum performans kaybına yol açacaktır. Ayrıca aracınızda mevsimlere uygun lastikler kullanmak da yakıt tüketimini etkileyebilir. Örneğin, yaz aylarında aracınızda kış lastiği kullanırsanız, aracınız ilerlemek için daha fazla enerji harcayacak ve bunun sonucunda yakıt tüketiminde artış yaşanacaktır.
  •         Bakım: Aracınızın bakımını yalnızca yakıt tüketimini azaltmak için değil, aracınızı her zaman en iyi kondisyonda tutmak için yaptırmalısınız. Araç bakımı, aracınızın yürür aksamlarında ve motorunda uzun vadede ortaya çıkabilecek problemleri önlemek açısından oldukça önemlidir. Aracınıza düzenli bakım yaptırırsanız hem aracınızı her zaman en iyi kondisyonunda tutabilir hem güvenliğinizden emin olabilir hem de sürpriz masraflardan kaçınabilirsiniz. Hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendinize en yakın oto bakım servisini görüntüleyebilirsiniz:

İlgili Bağlantı: https://www.ooautos.com/hizmet-al/oto-servis-bakim

  •         Sürüş Tarzı: Araç sahiplerinin kendilerine özel bir sürüş tarzı vardır. Kendi sürüş tarzınızdan ne kadar keyif alırsanız alın, sürüş tarzınız yakıt tasarrufu yapmak için pek de uygun olmayabilir. Eğer yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız aracınızı sabit bir hızda sürmeli, ani fren yapmaktan kaçınmalı ve dur – kalk yapmamalısınız.
  •         Ağırlık: Araç içerisindeki ağırlığın önemsiz olduğu düşünülse de aslında bu düşünce pek geçerli değildir. Eğer aracınızın bagajında ağır eşyalar taşıyorsanız ve bunlara her an ihtiyaç duymuyorsanız, bu eşyaları garajınızda bırakmak aracınızın yakıt tüketimini azaltmak adına önemli bir adım olacaktır.
  •         Vites Seçimi: Aracınızı kullanırken aracınızın size daha rahat bir sürüş sunduğu vites seviyesini fark etmiş olabilirsiniz. Araçtan araca değişiklik gösterse de yolculuk sırasında vites seviyesi yakıt tüketimi üzerinde bir etkiye sahip olabilir. Aracınızı kullanırken aracınızın en iyi performans gösterdiği vites seviyesini keşfetmeli ve aracınızı bu vites seviyesinde kullanmalısınız.
  •         Hız: Eğer aracınızı yüksek hızda kullanıyor ve yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız, bu alışkanlığınız değiştirmelisiniz. Yüksek hız, aracınızın daha fazla efor sarf etmesine ve buna bağlı olarak daha fazla yakıt tüketmesine yol açacaktır.

Bu hususlara dikkat ederek aracınızda fiili ve masraflı değişiklikler yapmadan dahi yakıt tüketimi konusunda önemli tasarruflar yapabilirsiniz.

Yakıt Hesaplama ve Yakıt Türü

Araç sahipleri yakıt hesaplarken “Dizel, benzin ve LPG için farklı formüller kullanmam gerekiyor mu?” gibi sorular sorabiliyor. Eğer aracınızın kilometre başına ne kadar yakıt tükettiğiniz hesaplamak istiyor ve farklı bir yakıt türü kullanıyorsanız, hesaplama yaparken herhangi bir metriği değiştirmeniz <strong>gerekmiyor.</strong> Ancak hesaplama sırasında elde ettiğiniz verilerin kullandığınız yakıtın litre fiyatına oranla değişiklik gösterebileceğini de bilmeniz gerekiyor.

Araçlar Uzun Yolda Daha Mı Az Yakıt Tüketir?

Araçların uzun yolda daha az yakıt tükettiği bir açıdan doğru, diğer bir açıdan ise yanlıştır. Bu denklemde önemli olan yolun ne kadar uzun olduğu değil, aracınızın sabit hızla ne kadar yol katedebildiğidir. Yani yakıt tasarrufu yapmak için uzun yola çıkmanıza gerek yok, eğer aracınızı şehir içinde de sabit bir hızda kullanabiliyor ve sürüşünüz sırasında sık sık dur – kalk yapmıyorsanız; tükettiğiniz yakıttan büyük oranda tasarruf edebilirsiniz.Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver