Ehliyet Sınav Soruları

Oto Bakım
Oto Bakım 11.05.2020

Her gencin 18 yaşına geldiğinde ehliyet alma hayali vardır. Bazı kişiler on sekiz yaşına gelmeden de yanlarında ebeveynleriyle veya bir sürücüyle trafikte olmamak şartıyla pratik yapma imkanı bulabilir. Bu elbette ki iki parçadan oluşan ehliyet sınavını olumlu etkileyen bir durumdur. Ehliyet sınavının ilk kısmı yazılı sınavdır. Burada teknik bilgiler sorulur ve sınav test şeklinde yapılır. İkinci kısım ise direksiyon sınavıdır yani işin pratik kısmı. Ehliyet kurslarında yazılı sınav başarıyla geçilirse direksiyon sınavına girilmeye hak kazanılır. Ehliyet kursundaki hocayla araba sürüşlerine çıkılır. Trafikte “sürücü adayı” işaretine sahip arabalarda ehliyet sınavının uygulamalı kısmına hazırlık yapılmaktadır. Motor beceriler gelişir, gaz ve frenin yeri kavranır ve refleksler kuvvetlendirilir. Peki, ehliyet sınavının uygulamalı kısmına pratik yapılarak hazırlanılıyorsa yazılı kısmına nasıl hazırlanılması gerekiyor? Ehliyet sınav soruları belli bazı konu başlıklarından meydana gelir. Sürücü kurslarında verilen kaynak kitap sayesinde bu sınava hazırlanılır. Aynı şekilde internette ehliyet sınav soruları örnekleri bulmak mümkündür.

Ehliyet Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

1 Ocak 2016 itibariyle eski sürücü belgeleri çipli yeni sürücü belgeleri ile değiştirilmeye başlandı. Yeni ehliyetler 84 ülkede geçerli. Bu başka bir ülkeye gittiğinizde ek sürücü belgesi almak zorunda olmadığınız anlamına geliyor. Elbette yenilenen ehliyetler uluslararası bir özelliğe sahip olsa da gidilecek ülkenin ehliyeti yerine geçmiyor. Süre 6 ve 12 ay arasında olmak üzere belirlenmiş. Eğer daha fazla süre başka bir ülkede kalacak ve araba kullanacaksınız o ülkenin ehliyet sınavlarına girerek o ülkeye ait sürücü belgesini almanız gerekiyor. Sürücü belgeleri sınıflara ayrılıyor ve yeni düzenlemeyle bazılarının yaş sınırı değiştirildi bazılarına ise deneyim şartı getirildi. En çok ehliyet alınan sınıf otomobil kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken B sınıf sürücü belgesidir. Yasal olarak 18 yaşını doldurmuş bireyler herhangi bir ehliyet kursuna yazılabilir ve sınavlara girerek ehliyet almaya hak kazanabilir.

Yeni hazırlanan ehliyetler Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan standartlara göre hazırlandı. Güvenlik önlemleri arttırıldı. Sahte sürücü belgelerinin hazırlanmasının önüne geçilmek adına kartın içerisine çeşitli yazı ve semboller eklendi. Eski sürücü belgelerini çipli yeni ehliyetler ile değiştirmek için tanınan süre 31 Aralık 2020’ye kadardı ancak bu süre uzatıldı. Ehliyetini yenilemek isteyen sürücüler 31 Aralık 2022’ye kadar bu işlemi gerçekleştirebilir. 1 Ocak 2016’dan sonra ilk defa ehliyet alacak sürücüler stajyer sürücü olarak sayılacak. Bu bilgi sürücü belgesinin üzerinde yer almayacak ancak sistemden görüntülenebilecek. 2 yıl boyunca gerekli şartları yerine getirmiş stajyer sürücüler normal ehliyetlerini almış sayılacaklar. Bu sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak ve herhangi bir işlem yapılması gerekmeyecek.

Ehliyet Sınav Soruları

Ehliyet sınavları toplam 50 sorudan oluşmaktadır. 4 ana başlıktan oluşan ehliyet sınav sorularının dağılımı şu şekildedir:

  • İlk Yardım: 12 adet soru
  • Trafik ve Çevre Bilgisi: 23 tane soru
  • Motor ve Araç Tekniği: 9 tane soru
  • Trafik Adabı: 6 tane soru

Toplam 50 sorudan oluşan ehliyet yazılı sınavının geçiş şartı en az 70 puan alınmasıdır. Değerlendirmeler 100 puan üzerinden yapılır. Adayın en az 70 puan alması için 50 soru arasından en az 35 soruyu doğru yanıtlaması gerekmektedir. Ehliyet sınavında liseye veya üniversiteye giriş sınavlarında uygulanan yanlışların doğruyu götürmesi sistemi uygulanmamaktadır. Ehliyet sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmez. Bu nedenle en az 35 soruya doğru cevap vermeniz sınavı geçmeniz için yeterlidir. Doğru yaptığınız soruların alanlarına bakılmaz. Örneğin ilk yardım sorularının hepsini yanlış yapmış olabilirsiniz ancak geri kalan 38 soruyu doğru yapmanız sınavı geçmeniz için yeterlidir.

2020 yılında da geçerli olmak üzere, bir sürücü teorik sınava toplam 4 kez ve uygulamalı sınava aynı şekilde 4 kez girme hakkına sahiptir. Sınavlara mazeretsiz bir şekilde giriş yapmayan öğrenci sınav hakkını kullanmış sayılır.

Sınav süresi toplamda 45 dakikadır. Trafik adabı konu başlığı 2016 yılında eklenmiş olup 2020 yılındaki ehliyet sınav soruları arasında yer almaya devam edecektir. Tüm ehliyet sınıfı aday sürücülerine aynı konu başlıklarından oluşmuş sınav yapılmaktadır. Farklı bir sınav sistemi uygulaması geçerli değildir. Seçilen sorular bir sürücünün bilmesi gereken tüm temel konuları içerir. En çok soru trafik ve çevre bilgisi konu başlığından gelmektedir. Bu konu başlığında trafik levhalarının anlamları ve çevre bilgileriyle ilgili sorular sorulmaktadır. Direksiyon sınavına geçilmeden önce tüm bu bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Sürücü adayı trafiğe sürücü eğitmeniyle birlikte çıktığında bu kuralları bilip bilmediği ve ne kadar uyguladığı da ölçülür. O yüzden sınava sadece sınavı geçmek için değil gerçekten kuralları öğrenmek ve onları uygulayan bir sürücü olmak için çalışılmalıdır.

Ehliyet Sınav Soruları ve Konu Başlıkları

Ehliyet sınav sorularındaki ilk yardım, trafik ve çevre bilgisi, motor ve araç tekniği ve trafik adabı konularında genel olarak hangi başlıklara yer verildiğine bir bakalım.

İlk Yardım

  • İnsan vücudunun genel yapısı, trafik kazaları ve yaralanmaları, kazalarda yapılabilecek ilk yardım önlem ve müdahaleleri ve sürücülerde bulunması gereken sağlık koşulları ele alınır.

Trafik ve Çevre

  • Otoyol ve tüm trafik kuralları, araçta bulundurulması gereken ekipmanlar, trafik suçları ve cezaları, teknik şartlar ve muayeneler, trafik yönetmeliği vb. konular ele alınmaktadır. Ehliyet sınav sorularının temelini bu konu başlığı oluşturur.

Motor ve Araç Tekniği

  • Aracın fren, süspansiyon ve ön düzen sistemi, tekerlekler ve lastikler ve motorun parçaları ile çalışma prensipleri ele alınır.

Trafik Adabı

  • Trafikte uyulması gereken adap kuralları hak ihlalleri, temel değerler, diğer sürücülerle empati ve sürücünün kendi davranışları ve etkilerinin farkında olması çevresinde ele alınır.

Yazılı sınava girmeden önce internetteki çıkmış soruları ve örnek deneme sınavlarını çözmenizi tavsiye ederiz. Ehliyet sınavına girecek tüm sürücü adaylarına başarılar dileriz!Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver