İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oto Bakım
Oto Bakım 14.05.2020

Son zamanlarda artan döviz kurları sebebiyle araç piyasasında büyük fiyat artışları yaşanıyor. Ortalama olarak nitelendirilen araçların sıfır fiyatları 6 haneli sayılara ulaştığından araç sahibi olmak isteyenler genellikle ikinci el bir araç satın almayı göz önünde bulunduruyorlar. İkinci el araç piyasası, fiyatları açısından araç sahibi olmak isteyen kişileri heyecanlandırsa da beraberinde birçok endişe de yaratıyor. İkinci el araç satışında satıcının kusurları gizlemesi, gerçek verileri değiştirmesi ve dürüst olmaması gibi pek çok sorun yaşanabildiğinden ikinci el araç satın almak isteyen kişiler karar vermekte bir hayli zorlanıyorlar. Eğer sizler de ikinci el bir araç satın almayı düşünüyor ancak nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız aşağıdaki başlıklara göz atarak gelecekteki aracınız için önemli bir adım atabilirsiniz.

Adım 1 – Nasıl Bir Araca İhtiyaç Duyduğunuzu Belirleyin

Araç satın almak isteyen herkes; satın alacağı aracın çok iyi bir performansa sahip olmasını, az yakmasını, güzel gözükmesini, kalabalık ailesini dahi rahatça taşımasını, zeminden yüksek olmasını ve yedek parçalarının masrafsız olmasını diliyor. Ancak otomobiller, tasarımları gereğince tüm bu özelliklere aynı anda sahip olamıyor. Eğer aracınızı zorlu arazi şartlarında dahi kullanmak istiyorsanız bir 4X4, şehir içinde rahat bir şekilde seyahat etmek istiyorsanız ise bir sedan almayı düşünmelisiniz. Tam olarak bu sebepten otomobiller çeşitli ihtiyaçlara ve tercihlere uyum sağlayacak şekilde üretiliyorlar.

Adım 2 – Satıcıya Araç Hakkında Sorular Sorun

İkinci el araç satın alırken satıcının sözünden ziyade ekspertiz ve muayene raporlarına kulak vermelisiniz. Ancak hoşunuza giden bir araç hakkında araç sahibine çeşitli sorular sorarsanız, bu aracı ilk aşamadan eleyebilir ya da bir sonraki aşamaya bu araç ile ilerleyebilirsiniz. Satıcılara aşağıdaki soruları sorarak araç hakkında genel bilgiler edinebilirsiniz:

  •         Satıcı aracı neden satmak istiyor?
  •         Satıcı aracın kaçıncı sahibi?
  •         Satıcı aracı ne zamandan beri kullanıyor?
  •         Aracın önemli bir kaza kaydı var mı? Araçta hasar varsa boyutu ne?
  •         Araçta değişen parça ya da boya var mı?
  •         Aracın son bakımı ne zaman yapıldı?

Adım 3 – Aracın Kilometre Durumunu Kontrol Edin

İkinci el araç piyasasında araçların kilometresi fiyatlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip oluyor. Motorun ve aracın yürür aksamlarının genel durumu, aracın ne kadar kullanıldığıyla bağlantılı oluyor. Yüksek kilometreli araçlarda çeşitli problemlerle karşılaşmak genellikle pek şaşırtıcı olmuyor. Ancak aracın bakımları geçmişte düzenli bir şekilde gerçekleştirilmişse, yüksek kilometre değerleri bu gibi durumlarda göz ardı edilebiliyor.

Aracın kilometresi konusunda gerçekleştirilen yalan beyanlardan ve hileli uygulamalardan kaçınmak için satın alacağınız ikinci el aracın kilometre değerlerini TüvTürk ve servis kayıtlarından kontrol edebilirsiniz.

Adım 4 – Aracı Kendi Gözlerinizle Görün

Satın alacağınız ikinci el aracı yalnızca fotoğrafları üzerinden incelemek pek de yeterli olmayacaktır. Araç sahibine aracı “gün ışığı” altında kontrol etmek istediğinizi söyleyin ve aracı genel olarak gözden geçirin. Araç kapılarını, kaportasını ve bagaj kapağını açın. Bu bölgeler üzerinde herhangi bir boya, çizik, delik ya da pas olup olmadığını inceleyin. Ayrıca aracı gözlemlerken aracın tüm parçalarının aynı renk olup olmadığını kontrol edin. Tüm bu kontrolleri gerçekleştirdikten sonra satıcının size karşı ne denli dürüst olduğunu öğrenebilir ve araç hakkında önemli bir ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

Adım 5 – Aracın İç Donanımlarını Kontrol Edin

Alıcılar ikinci el araç satın alırken genellikle araçların kritik noktalarına dikkat ettiğinden iç donanımlar göz ardı ediliyor. Aracın iç donanımlarını kontrol etmek hem sizi sürprizlerden koruyacak hem de aracın genel bakımı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Kontrol edilmesi gereken iç donanımların başında tuş takımları, ses sistemi ve klima geliyor. Bu donanımların kontrol edilmesi herhangi bir ustalık gerektirmiyor ve kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

 

Adım 6 – Satın Alacağınız Aracın Geçmişini Sorgulayın

İkinci el araç satın alırken en çok ihtiyaç duyacağınız şey güven duygusudur. Satıcılar size ne kadar güven verirse verin, güvenmeniz gereken kişi satıcı değil satın alacağınız araçtır. Bu sebepten satın alacağınız ikinci el aracın geçmişini sorgulamaktan kesinlikle çekinmemelisiniz. Eğer aracı online mecralardan satın almayı düşünüyorsanız ilk etapta aracın detaylı fotoğraflarını incelemelisiniz. Eğer aracın iyi durumda olduğunu düşünüyorsanız satıcıdan ekspertiz raporu ya da muayene raporu gibi aracın durumunu detaylı bir şekilde gözler önüne sunan belgeler istemelisiniz. Eğer bu raporlar da sizi memnun ettiyse Hasar Sorgulama Hizmeti (5664’e SMS atarak gerçekleştirebilirsiniz.) aracılığıyla aracın sicili hakkında bilgi edinebilirsiniz. Son olarak şasi numarası ile motor numarasının ruhsatta kayıtlı olan bilgiyle aynı olduğundan emin olmalısınız.

Tüm bunları yapsanız dahi bütçeniz el veriyorsa satın alacağınız ikinci el araca kendi seçtiğiniz bir şubede ekspertiz yaptırmak, araç hakkında çok daha güvenli verilere sahip olmanızı sağlayacaktır. Hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendinize en yakın ekspertiz şubelerini görüntüleyebilirsiniz.

İlgili Bağlantı: https://www.ooautos.com/hizmet-al/oto-eksper

Adım 7 – Test Sürüşü Yapın

Satın alacağınız ikinci el aracı tanımanın en iyi yollarından birisi de onu kullanmaktır. Aracı ilgili tüm testlerden geçirdikten sonra ve karar aşamasından hemen önce araç ile bir test sürüşüne çıkın. Test sürüşünüz sırasında aracın klimasını, radyosunu, koltuk ayarlarını, tuş takımlarını ve direksiyonunu test edin. Ayrıca test sürüşü sırasında araca ne denli uyum sağlayabildiğinizi de bariz bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Bonus – Aracın İkinci El Piyasasındaki Durumunu Göz Önünde Bulundurun

Eğer ileride aracınızın modelini yükseltmek gibi düşüncelere sahipseniz, satın alacağınız aracın ikinci el piyasasında ne kadar tercih edildiğine de dikkat etmelisiniz. Bazı araçlar ikinci el piyasasında hızlıca satılırken bazıları ise aylarca bir alıcı bekleyebilir. Eğer aracı kısa süreli bir kullanım için alıyor ve bir zaman sonra elden çıkartarak model yükseltmeyi ya da nakite çevirmeyi düşünüyorsanız, satın alacağınız aracın ikinci el piyasasında sevildiğinden emin olmalısınız.

 Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver