Oto Ekspertiz Fiyatları

Oto Bakım
Oto Bakım 17.05.2020

Özellikle toplu taşımaların kalabalık olduğu şehirlerde kişiler kendilerine ait araçlarının olmasını ister. Bu elbette yoldaki araç sayısının artışına ve trafiğe sebep olsa da herkes rahat bir şekilde yolculuk yapmanın hayallerini kurar. Kendi aracına sahip olmak kişiye kalabalıktan uzak, istenilen şarkının açıldığı ve kararların sürücü ve yolcu tarafından alındığı bir deneyim sunar. Bu yüzdendir ki trafik olsa bile kişiler kendi araçlarını kullanmak ister. Artan vergi fiyatları ve ekonomi araçların fiyatlarını etkiler. Ülkemizdeki alınan maaşa ve araç fiyatlarına bakıldığında herkesin sıfır bir araca sahip olması mümkün değildir. Bu yüzden ikinci el arabalar kendine ait bir piyasa oluşturmuştur. Kişi ikinci el bir araba almadan önce arabanın durumunu öğrenmek ister. Bu bilgiler kağıtta yazılı ve onaylı olduğunda ise daha da güvenilir hale gelir ve aracın satışı kolaylaşır. Oto ekspertiz fiyatları seneden seneye değişiklik göstermekle birlikte verilecek hizmetler çeşitli paketler halinde sürücülere sunulur.

İkincil el adı üstünde daha önce kullanılmış eşyaları tanımlamak için kullanılır. Bazı satıcılar ikinci el satılacak eşyayı olduğundan daha iyi bir durumdaymış gibi gösterir. Hak ettiği değerin üzerinde bir fiyat koyarak daha çok para kazanmaya çalışır. Elbette ki kimse fazla fiyat ödeyerek sağlam olmayan bir şey almak istemez.  Bazı kişilerin bu dolandırıcı hareketleri piyasadaki güvenilirliğin sarsılmasına sebep olmuştur. Verilen ilanlardaki tanımlardan ve bilgilerden daha önemli olan satılacak aracın muayenesinin yapılmış olmasıdır. Bu muayene bir profesyonel tarafından yapıldığında, kağıda döküldüğünde ve onaylı bir belge haline geldiğinde buna “oto ekspertiz” denir. Aracın oto ekspertizinin yapılmış olması satıcı ve alıcı için de oldukça önemlidir.

Neden Oto Ekspertiz Yapılmalıdır?

Oto ekspertiz yapılan araç birçok konuda teste tabi tutulur. Aracın önceden kaza yapıp yapmadığı belirlenir ve araçtaki parçaların iyi durumda olup olmadıkları tespit edilir. Aracın ne kadar masraflı olup olmadığı anlaşılır. Araç konusundaki teknik bilgileriyle uzman kişi aracın denetimini yaptıktan sonra bunu ilgili kişiye yazılı ve sözlü olarak sunar.

Gelecekte problemlerle karşılaşılmaması adına oto ekspertiz yaptırmak oldukça önemlidir. Satın alınacak araç masrafsız veya kaza yapılmamış şeklinde tanıtılabilir ancak gerçeği oto ekspertiz raporu gösterecektir. Süslü kelimelerle pazarlanmaya çalışan araçlar için mutlaka oto ekspertiz raporu isteyin. Sahte rapor hazırlanabileceğini de göz önünde bulundurarak bu raporun güvenilir bir yere ait olduğundan da emin olun. İkinci el pazarındaki başvurulan hilelere kanmayın.

Oto Ekspertiz Fiyatları ve Raporu

Oto Ekspertiz Raporunda Neler İncelenir?

Oto ekspertiz raporu veren birçok değişik firma bulunmaktadır. Bu firmalara bağlı olarak sunulan paketler ve fiyatları değişmektedir. Aracın o güne kadar değişmiş orijinal parçaları ve mekaniği incelenir. Geçmişte yaptığı kaza ve hasarları belirlenerek aracın gelecekte de ne kadar masraflı olabileceği tahmin edilir. Örneğin bir arabayı çok sevdiniz ve ikinci el pazarından almak istiyorsunuz ve tam da bütçenize uygun bir araç buldunuz. Oto ekspertiz raporuna göreyse araç üzerinde yapmanız gereken daha birçok masraf var. Doğal olarak daha az masraflı bir araba almak istersiniz. Eğer bu raporu görmeseydiniz kandırılma ihtimaliniz olabilirdi.

Genel bir oto ekspertiz raporunda fren, süspansiyon ve yanal kayma testi, motor mekanik ve gücü testi, araç iç ve dış kontrolleri, yol ve km testi gibi sonuçları görmeniz mümkündür. Aracın motoru, yürüyen aksamı, kaportası, beygir gücü ve benzeri birçok detay kontrol edilerek raporlanır. Alınan ekspertiz raporunun süresi yoktur ancak yakın tarihli olması elbette ki daha güvenilir bilgi sağlayacaktır.

Oto Ekspertiz Fiyatları Nedir?

Piyasada oto ekspertiz raporu veren birçok firma bulunmaktadır. TÜV SÜD bu firmaların arasındaki güvenilir ve tanınmış global şirketlerden biridir. Test, ürün belgelendirme, gözetim, denetim ve belgelendirme gibi konularda teknik çalışmalar yaparlar. TÜV SÜD Türkiye raporu oto ekspertiz konusunda güvenilir ve geçerliliği olan bir rapordur. Bu raporun kapsamında kaporta ve boya, yürüyen aksam, motor-mekanik aksam, fren sistem, iç mekan, elektronik aksam ve lastik-jant kontrolleri yer alır.

Firmadan firmaya değişiklik gösteren paketlere göre;

  • Kaporta boya kontrolleri ortalama 200-250 TL
  • Motor-mekanik ekspertiz kontrolü 200-250 TL
  • Fren, süspansiyon ve yanal kayma testi, motor mekanik ve gücü testi, araç iç ve dış kontrolleri gibi temel kontroller 300-450 TL
  • Temel kontrol hizmetlerine ek araç çekimi, rapor sunumu gibi ekstra hizmetlerle 1000-1500 TL
  • Tüm hizmetleri ve firmaya bağlı garanti kapsamlarını içeren paketler ise 800-2000 TL arası fiyat aralıklarına sahiptir.

Ekspertiz raporunuzda temel kontrollerin olmasını istediğinizde ortalama fiyatın 300-400 TL olduğunu söylersek yanılmış olmayız herhalde. Eğer raporda daha detaylı bilgilerin yer almasını istiyorsanız ise ortalama fiyat 600-700 TL civarında olacaktır. Her firma paketlerin içinde ücretsiz ek hizmetlere de yer vermektedir. En kesin ve doğru bilgiyi ekspertiz raporu almaya karar verdiğiniz firmadan öğrenmeniz gerekmektedir.

Fiyatı ne olursa olsun ekspertiz raporu aracınızı daha iyi tanımanıza olanak sağlarken satışını kolaylaştıran ve karşıdakine güven veren bir uygulamadır. Raporunuzu almak için ödeyeceğiniz bir kerelik fiyat size daha karlı bir geri dönüş sağlar. Ekspertiz raporunu aracınızın satışına yakın almaya veya alacağınız arabanın raporunun yakın tarihli olmasına özen gösteriniz. Bulunduğunuz yere en yakın ekspertiz raporu hazırlayan firmaları öğrenmek için araştırmanızı internetten yapabilirsiniz. Firmanın güvenilir olduğundan raporun ise özenli bir şekilde hazırlandığından emin olun. Herkese bütçesine uygun sağlam ve az hasarlı ikinci el araba bulma konusunda bol şans dileriz.Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver