Trafik Cezası Sorgulama

Oto Bakım
Oto Bakım 29.05.2020

Trafik araç sürücülerinin sıklıkla karşılaştığı bir olgudur. Özellikle İstanbul gibi büyü kşehirlerde trafik çileden çıkartıcı olabilmektedir. Bazı sürücüler hız limitini aşabilmekte veya başka bir kurala aykırı davranışta bulunabilmektedir. Bunun sonucunda trafik cezası alınır. Kameralarla ve değişik elektronik aygıtlarla sürücülerin kurallara uyup uymadığı takip edilir. Sürücü bazen fark etmeden de trafik cezası yiyebilmektedir. Emin olmak isteyen sürücüler için trafik cezası sorgulama işlemleri çok daha basit ve ulaşılabilir bir hale getirilmiştir. İnternetin de buna katkısı oldukça büyüktür. Sadece birkaç tıkla ve temel bilgilerle aracınıza ait bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Siz de trafik cezası sorgulama ve takip işlemlerinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Araca yazılan trafik cezaları bilgilendirici bir kağıtla birlikte kişinin evine yollanır ancak bu süreç bazen uzun zaman alabilmektedir. Aynı şekilde eve yollanılan kağıda ulaşılmayabilir. Zamanında ödenmeyen trafik cezaları gecikme faizine girer ve zamanla birikerek daha yüklü bir miktarda para ödemenize sebep olur. Bu yüzdendir ki aracınıza yazılan trafik cezalarından zamanında haberdar olmanız önemlidir. Trafik cezanızı belirlenen son tarihe kadar yatırmanız önerilir. Sürücüler genellikle hız limitini aşma, uygunsuz yere park etme veya radara takılma gibi konularda trafik cezası alırlar. Bunların hepsi ayrı bir konu başlığı olmakla birlikte trafik cezaları aracınızın plakasına yazılmaktadır. Trafik cezası sorgulama işlemi için plakanızı kullanabilir ve aracınıza yazılmış herhangi bir trafik cezasını öğrenebilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama

E-Devlet

Borç sorgulama, borç ödeme, sağlık veya eğitim gibi temel konularda kişiye ait bilgilerin hepsi günümüz teknolojisi sayesinde internet ortamına aktarılabilmiştir. E-Devlet bu konuda oldukça başarılı bir platformdur. Kişinin T.C. kimlik numarası ve belirlediği şifre ile sisteme giriş yapılabilmektedir. Ana sayfadaki menüde birçok işlem bulunmaktadır.

 • Öncelikle yapmanız gereken e-Devlet şifresine sahip olmaktır. Eğer hala bir şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.
 • Sisteme T.C. kimlik numarası ve şifrenizle giriş yapın.
 • Arama çubuğuna “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazarak Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan bu işlemi yapabilirsiniz. Gerçek kişi veya tüzel kişi olarak işleme devam edebilirsiniz. Adınıza tescilli aracınızın plakasına yazılmış bir ceza varsa bu sayfada görüntülenecektir. Son 1 yıl içinde alınan cezalar da bu sayfada görüntülenir. O yüzden ceza tarihine dikkat etmeniz önemlidir. Sayfada güncel tarihli herhangi bir bilgi yoksa plakanıza yazılmış bir trafik cezası bulunmamaktadır. Eğer ödemeniz gereken bir ceza varsa sayfa sizi ödeme işlemlerine yönlendirecektir. Buradaki adımları takip ederek plakanıza yazılmış trafik cezası ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı

E-Devlet üzerinden sorgulama çubuğuna “Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme” yazarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde arama motorunuza “Gelir İdaresi Başkanlığı” yazarak siteye giriş yapabilir ve borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

T.C. kimlik no. İle giriş, kullanıcı adı ile giriş ve e-Devlet üzerinden giriş seçeneklerini göreceksiniz. E-Devlet işlemleri bir önceki başlıkta anlattığımız şekildedir. Kimlik numaranızı veya kullanıcı adınızı kullanarak giriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Emniyet İşleri Genel Müdürlüğü

Eğer aracınıza ait trafik cezası bulunup bulunmadığını merak ediyorsanız https://onlineislemler.egm.gov.tr/Sayfalar/TrafikCezaSorgulama.aspx bu site üzerinden de kontrol edebilirsiniz. Siteye giriş yapmadan önce T.C. kimlik no., araç plakası, araç tescil belgesi ve seri numarası gibi bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Borcunuzu sorguladıktan sonra ödemenizi yapabilirsiniz böylece gecikme faizini ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca bu site üzerinden “Sürücü Ceza Bilgisi Barkodlu Belge Sorgulama” ve “Aracımın Çekildiği Otopark Bilgisi Sorgulama” gibi işlemleri de yapmanız mümkün.

Cep Telefonundan Trafik Cezası Sorgulama

Adına tescilli araç kaydı bulunan sürücü telefonundaki mesaj kısmına girer:

 • Mesajın gönderileceği kişi kısmına 1189 yazar.
 • Mesaj kısmına ise “TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO)” yazılmalıdır.  Örnek: “TPC 06GIB89 31012007 12345678912”.
 • Attığınız mesaja gelecek yanıtta aldığınız ceza ve ödemeniz gereken toplam borç gösterilecektir. Örnek:  "..cezadan toplam TPC borcunuz ..... YTL'dir”.
 • Trafik cezası ile ilgili son ödeme tarihi gibi detaylı bilgiye ulaşmak için TPC AYRINTI yazıp 1189’a gönderebilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama ve Borç Ödeme

Araç plakasına yazılı trafik cezası ödeme işlemlerinizi herhangi bir PTT şubesinden yüz yüze yapmanız mümkündür. Aynı şekilde ödemenizi anlaşmalı banka şubelerinden ve vergi dairelerinden de yapabilirsiniz. Nakit ödeme yapmak isteyen sürücüler tercihlerini bu şekilde yapabilir.

 • Borcunu internet üzerinden ödemek isteyen kişiler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 'İnteraktif Vergi Dairesi' sitesini ziyaret edebilir ve borcunu ödeyebilir.
 • İnternet üzerinden yapacağınız ödemelerde kredi kartınızı kullanacağınızdan hesabınızda yeterli para olduğundan emin olun.
 • Ödemeler Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu herhangi bir bankanın kredi kartı ile yapılabilmektedir.
 • Tercih edilen bankanın online internet sitesi veya mobil cep uygulamalarından da borç ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bu siteye tıklayarak (https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7 ) menüyü inceleyebilir trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri başta olmak üzere birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Araba sürmek keyifli olduğu kadar ciddiyet gerektiren bir iştir. Her zaman trafik kurallarına uymaya özen gösterin. Önce kendi canınız sonrasında diğer insanların canı için hız limitlerini aşmayın, alkollü araç sürmeyin ve uymanız gereken kuralları takip edin. Emniyet kemeri hayat kurtarır. Kısa mesafe gidecekseniz bile emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın. Günümüz teknolojisiyle trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri oldukça kolay bir hale gelse de trafik cezası almamaya özen gösterin.  Umarız ki yazımız faydalı olmuştur. Trafik kurallarına uyduğunuz keyifli sürüşler dileriz.Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver