Yapay Zeka’nın Otomotiv’e Katkıları Neler Olacak?

Oto Bakım
Oto Bakım 26.04.2020

Yapay Zeka’nın Otomotiv’e Katkıları Neler Olacak?

Otomotiv endüstrisindeki yapay zeka uygulamalarını ilk düşündüğünüzde, aklınıza gelen sürücüsüz arabalar gelebilir. Aslında günümüzde yer alan yapay zeka dahilinde geliştirilen araçlar, her halükarda insan kontrolünde gelişen sistemler olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi nedenler ile otomotiv sektöründe geliştirilen, yapay zeka kontrolü, otonom sürüş ile farklı seviyelere ayrılmıştır. Böylece herkesin daha iyi algılaması sağlanmış olacaktır. Ayrıca yapay zekanın hayatınızı, küçük bir dokunuş ile güzelleştireceğini düşünürken, kontrolün sizden çıkması aşamasında, güven sorunu da yaşayabilirsiniz. Tabii henüz ülkemizde gelişen bir uygulama olmadığı için, önyargılı yaklaşmakta mümkün diyebiliriz. Yapay zeka otomotive katkıları neler, denildiğinde oldukça geniş çaplı bir alana yayıldığını söyleyebiliriz. Ufku açık bir gelişim süreci de denilebilir.

Otomotiv imalatında ve bulut hizmetlerinde, yapay zekanın değeri, yaklaşık 2024 yılına kadar ; 10.73 milyar doları aşacağı yönündedir. Bu konuda geniş bir kazanca sahip kişilerde tabii ki; otomobil üreticileri diyebiliriz. Araç sahiplerini ise trafik açısından, farklı güzellikler beklemektedir. Pricewaterhouse Coopers-PwC, tarafından hazırlanan araştırmaya göre ise; küresel gayri safi milli hasılat 2030 yılında, yapay zekaya dayalı teknolojiler ile yüzde 14 artacaktır. Yapay zeka teknolojileri, küresel ekonomiye; Çin ve Hindistan'ın şu anki toplam ekonomik büyüklüğünden, yaklaşık 13,3 trilyon dolar, daha fazla katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Böylece yapay zeka otomotive katkıları bakımından, uluslararası çapta, büyük-ses getiren faydaları ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

 

Yapay Zeka Otonom Sürüş Seviyeleri

Yapay zeka ile geliştirilen araçlar ise üretilen içerikleri kapsamında, 5 farklı alanda incelenmektedir. Otonom sürüş şeklinde tanımlanan, bu seviyeler araçların özelliklerini ve yapay zeka ile neler yapabileceğini bizlere sunar. Ayrıca otomotiv sektörü içinde çeşitli avantajlara beraberinde getirmektedir. Otonom sürüş seviyeleri; sürücünün aracından ayrılabilme, araç kontrolü kısmen-tamamen aracı bırakabilme, yolculuk süreci boyunca araç içerisinde uyuma, diğer yolcularla doğrudan sohbet edebilme, araç içerisinde kitap okuyabilme vb. çeşitli aktiviteleri sürüş esnasında yapabilmesini sağlayan özelliklere sahiptir.  Bu noktaların her biri de sürücünün konforlu ve rahat bir sürüş keyfi yaşamasını sağlayacak nitelikleri bizlere sunar. Bu yönden bakıldığında, yapay zeka otomotive katkıları neler olabileceği hakkında, sanıldığından da geniş bir paydaya sahiptir.

Otonom sürüş seviyeleri şöyledir:

  •       Seviye 0: OTONOM olmayan, sürüş esnasında, tüm sorumluluğun sürücüde olduğu durum diyebiliriz.
  •       SEVİYE 1: Sürücü asistanı, çeşitli durumlarda; direksiyon yönlendirmesi, hızlanma, frenleme gibi konularda, sürücüye destek olabilir. Ama tabii ki yine de tüm sorumluk sürücüye aittir.
  •       SEVİYE 2: Kısmi otonom; araç izin verildiği durumlarda direksiyonu, hızı kontrol eder. Ama sürücü, her zaman müdahale edebilir durumda olmalıdır. Sorumluluk genel olarak sürücüye ait diyebiliriz.
  •       SEVİYE 3: Koşullu otonom, araç; direksiyonu, hızı kontrol eder. Sensörleri ile çevre kontrolünü sağlayabilir. Fakat gerekli bir durumda, sürücü hazırda beklemesi gerekir. Araç, insan dikkatine ihtiyaç duymadan, 60 km/h altında hız yapabilmektedir.

Yapay Zeka Fonksiyonları Sürücü Asistanı

Otomotiv endüstrisi, yapa zekanın, direksiyona tamamen hakim olmasına izin vermeden önce; yardımcı pilot olarak kullanmayı amaçlıyor. Sürücü asistanı; gelişmiş güvenlik özellikleri ile araç üzerinde güç sağlama konusunda oldukça etkilidir. Sürücü asistanı olan bir araç ile sürücü, ehliyet almadan rahatlıkla araç kullanabilecektir. Aynı şekilde engelli kişiler de, yapay zekaya sahip araçları rahatlıkla kullanabilecekler. Genel olarak baktığımızda; yapay zeka teknolojisi, ilerleyen dönemlerde bizlere film sahnelerini gerçek kılabilecek diyebiliriz. Her açıdan incelendiğinde ise, yapay zekanın otomotive katkıları oldukça geniş kapsamlıdır.  

  •   Sürücü asistanına sahip bir araç; sayısız sensör ile yolu izleyerek tehlikeli durumları tespit edebilecek, olası kazayı önlemek ve sürücüyü uyarma konusunda ise, aracın acil kontrolünü ele alabilir. Acil durum frenlemesi, çapraz trafik dedektörleri, kör nokta izleme, sürücü yardımcısı gibi destekleri sağlayan yapay zeka uygulamaları; direksiyon kazaların önlenmesine büyük katkı sağlayabilir ve dolayısıyla hayat kurtarabilir. Böylece, yapay zekanın otomotive katkıları ile yaşamsal fonksiyonlar trafikte üst seviyelere çıkabilir.

Sürücüsüz Otomobiller

Düşünün ki, araç sürücü olmadan çalışıyor; işte yapay zeka ile geliştirilen araçlarda bunları da görebileceğimizi söyleyebiliriz. Özerk otomobillerin, günümüzde henüz yaygın olmayışının nedeni; yakın zamana kadar yeterli karar mekanizmalarının olmamasıdır. Genel olarak otomobil üreticileri, otomotiv şirketleri, otomotiv endüstrisi için; AI uygulamaları üzerinde çalışırken, iki şirket gerçek anlamda, sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesi yönünde çalıştıkları belirtilmektedir. Bunlar ise Google ve Tesla, her ikisinin de yapay zekanın otomotive katkıları yönünde önemli adımları vardır.

  •   Waymo’nun AI yazılımı; aracı çalıştıran kontrol sinyalleri üretmek için, araçların lidar, radar, yüksek çözünürlüklü kameraları, GPS ve bulut servislerinden veri toplar. Güçlü AI, derin öğrenme algoritmaları ile; kaldırımda yaya olduğunu ve her an sokağa birinin girebileceğini bilebilir. Dönüş şeridinde aracın durduğunu gören, Waymo tekrar hareket anını kestirebilir.
  •   Tesla; Sekiz kamera, ultrasonik sensör, sonar, öne bakan radar ve GPS, ortamdan Waymo gibi aynı verileri alabiliyor. Tesla’nın Autopilot yazılımı; aracı sürmenizi söylediğiniz yere sürmenin ötesine geçebilir. Konuşma havasında değil iseniz, takviminizi kontrol eder ve sizi zamanlanmış randevunuza götürebilir.

 

Bulut Hizmetleri ve Öngörücü Bakım

Yapay zeka bulut hizmetleri ve bakım hizmetleri de, bir nevi önemli etkenleri ile yapay zekanın otomotive katkıları listesinde yer almaktadır. Yapay zeka ile gelişen araçlar, yüzlerce sensörü izler ve her birinin etkileşimini aynı anda sağlar.  Aracın aktif çalışmasını etkilemeden sorunları tespit eder ve sorunlara hızlı çözümler sağlayabilir.

  •   Saniyeler içinde binlerce veri noktasını izler ve beklemede olan bir bileşen arızasını kolayca tespit edebilir. Böylece, yapay zeka sayesinde, araca yapılması gereken bakımı pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bakım ve onarım servisi açısından da, yapay zekanın otomotive katkıları oldukça geniş çaplı diyebiliriz.

Yapay Zeka  Sürücü İzleme ve Tanıma

Yapa zeka ile geliştirilen araçlarda, sürücü izleme ve kimlik tanıma gibi önemli özelliklerde mevcut olacaktır. AI ( yapay zeka) sistemi; göz bakışı, göz açıklığı, kafa pozisyonu gibi davranışları inceleyerek, EyeSight-dikkatsiz sürüşü tespit edebilecektir. Böylece olası kaza riskine karşı sürücüyü uyarabilecektir. Gelişmiş AI yüz tanıma algoritmaları sayesinde ise, hangi sürücünün aracı kullandığını kolayca tespit edecektir. Bu gibi özelliklere sahip EyeSight, özel bağımsız ve donanım yazılım paketleri sunmaktadır. Sürücü tanıma, izleme gibi önemli fonksiyonları ile yapay zekanın otomotive katkıları, ölümcül kaza riskini de azaltabilir diyebiliriz.

Yapay Zeka (ARTIFICIAL INTELLIGENCE) Nedir?

Yapay zeka (AI); en basit anlamı ile, makineler tarafından sergilenen zeka diyebiliriz. Yapay zeka, insan zekâsına özgü olan; algılama, öğrenme, çoğul kavramları bağlama, düşünme, fikir yürütme, sorun çözme, iletişim kurma, çıkarım yapma ve karar verme gibi önemli-yüksek bilişsel fonksiyonları içeren otonom davranışları sergilemesi beklenen yapay işletim sistemine denilmektedir. Çeşitli sektörlerde olduğu gibi, otomotiv sektöründe de, yapay zeka ile makinelerin, karmaşık sorunları; insan zihni gibi çözümler üreterek, çözmesi amaçlanmaktadır. Böylece, araç kullanımı ve trafik kontrolünde, insanlara yardımcı ve destek olabilecektir. Olası kaza durumlarını önlemesi ve az insan gücüne sahip olan araçların geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yapay zekanın otomotive katkıları bu gibi nedenler ile; her açıdan geniş bir yelpazeye sahiptir.

 

 Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver