Araç Sigortası Sorgulama İşlemi

Oto Bakım
Oto Bakım 18.05.2021

Araç sigortası sorgulama ve sigorta takibi işlemi her araç sahibinin mutlaka yapması gereken işlemlerdendir. Trafikte karşılaşabileceğimiz olası bir kaza durumda bizleri teminat altına alır. Trafikte dolaşan bütün araçlarda trafik sigortası olması zorunludur. Gelin hep beraber trafik sigortası nedir inceleyelim.

Trafik Sigortası Nedir?

Karayolu taşıtları için yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. Araç sahiplerinin üçüncü şahıslara vereceği maddi ve bedeni zararları karşılar. Araç sahibinin kendi aracına verdiği zararları karşılamaz, yani kasko görevini görmez. Trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın hak edeceği manevi tazminatları da karşılamaz. Trafik sigortası ücretleri, aracın türüne ve araç sahibinin geçmişteki trafikte yaşadığı kaza olaylarına göre değişiklik gösterir.

Genellikle süresi 1 yıldır. 1 yıl geçerli olan trafik sigortanızın süresi dolduğunda sigorta poliçenizi yenilemelisiniz. Trafik sigortanız olmadan trafiğe çıkmanız yasal açıdan yasak ve sizin açınızdan tehlikelidir. Kazanın ne zaman olacağı belli olmadığı için başınıza gelebilecek herhangi bir kötü durumda haksız konuma düşebilir ve ciddi bir maddi zarara uğrayabilirsiniz. Araç sigortası sorgulama işleminizi aksatmamanızı öneririz.

Trafik Sigortası Yaptırılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası bahsettiğimiz gibi yasal olarak yaptırılması zorunludur. Sigortası olmayan araçların trafiğe çıkması kanunen yasak ve cezai yaptırıma tabiidir. Eğer sigortasız bir şekilde trafikte emniyet görevlilerine rastlarsanız para cezasıyla karşı karşıyasınız demektir ve aracınızın bağlanması kaçınılmazdır. Muayene olmaması durumunda sadece para cezasıyla kalmazsınız. Araç sahipleri trafik sigortasının yaptırmadığında her geçen gün gecikme zammı uygulanır ve hasarsızlık indirimi uygulamalarından da faydalanmaları zorlaşır. Araç sigortası sorgulama işlemini kolayca uygulayarak bu yaptırımlara maruz kalmaktan kendinizi koruyabilirsiniz.

Araç Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortasın teminatlarının kapsam ve limitleri ile trafik sigortasında uygulanabilecek primler yasal uygulamalara göre belirlenir.

Araç sigorta hesaplama işlemi bazı etkenler göz önünde bulundurulur. Örneğin;

 • Sigortalı ve araç bilgileri,
 • Aracınızı ne amaçla kullandığınız, araç tipi (hususi oto/kamyon/otobüs vb.),
 • İkamet edilen ve aracı kullandığınız il,
 • Sigortalının trafik geçmişi,
 • Trafik sigortası poliçenizde olmasını istediğiniz ek hizmetlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Araç sigortası sorgulama işlemi yaparak trafik sigorta bedelinizi öğrenebilirsiniz.

Araç Trafik Sigortası Ne Zaman Bitiyor?

Araç trafik sigortalarının süresi 1 yıldır. Sigorta poliçenizi yaptırdığınız günden itibaren 1 yıl süreyle zorunlu trafik sigortanız başlamış olur. Sigortanızı yaptırdığınızda 1 yıl süreyle trafik sigortasından faydalanabilirsiniz. 1 yılın sonunda sigortanızın süresi biter ve sigortanızı yenilemeniz gerekir. Yenileme işlemini sigortanız tam olarak bitmeden de yapabilirsiniz. Sigorta bitiş tarihinizden itibaren 1 yıl süreyle daha uzatılır. Önceden yaptırmanız size bir şey kaybettirmez. Trafik sigortanızın bitip bitmediğini araç sigorta sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

Araç Sigortası Nasıl Kontrol Edilir?

Araç sigorta sorgulama işlemi için internetten faydalanabilirsiniz. Birçok kaynaktan sigorta teklifi alabilir kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Tanıdığınız ya da bildiğiniz sigorta şirketi var ise arayarak araç sigortası sorgulama işlemi yapabilir ve fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken unsur sigortanız hangi hizmetleri karşılayacağıdır. Örneğin bazı sigorta poliçelerinde yolda kalma durumunda ücretsiz çekici hizmetinden yararlanma imkanı vardır. Sigorta poliçelerinizin hangi hizmetleri kapsayacağını sigorta şirketine sormayı unutmayın. Kararınızı verdikten sonra sigortanızı yaptırmak için güncel ruhsat ile kimlik kartı bilgileriniz yeterlidir.

Trafik Sigortanızı Yaptırmadan Önce Farklı Yerlerden Fiyat Alın

Trafik sigortası için belirlenen şartlar ve kapsamlar zorunlu bir işlem olduğu için önceden belirlenmiştir. Bu yüzden sigorta şirketleri değişse bile teminatlar veya limitlerde bir değişiklik olmaz.

Ancak en son yapılan uygulama ile artık sigorta şirketleri, müşterileri için farklı ödeme seçenekleri ve fiyat listesi sunabiliyor. İşte burada kendi şartlarınıza göre sizin için en avantajlı olan trafik sigortasını yaptırmak istiyorsanız, fiyat araştırması yapıp farklı sigorta şirketlerinden teklif almanız seçeneklerinizi çoğaltacaktır. Böylelikle sizin için en avantajlı sigorta poliçe teklifini bulma şansınız da artmış olur.

Sigorta şirketleri yeni uygulama ile devletin zorunlu kıldığı kriterler dışında kendilerine özel indirim ve kampanyalar ile sizlere fiyat teklifleri sunabilirler. Ayrıca her firma diğer araçlardan elde ettiği istatistikler sayesinde belirli marka veya model araçlar için farklı fiyat sunabilirler. Sigorta şirketlerini arayarak veya internetten sorgulayarak araç sigortası hesaplama işlemlerini yaptırabilir ve fiyat alabilirsiniz.

Araç Trafik Sigortası Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Araç trafik sigortası zorunlu bir poliçe olduğundan isteğe bağlı iptali söz konusu değildir. İptal olabileceği birkaç durum vardır. Bunlar;

 • Sigorta süreniz başlamamışsa,
 • Aracınızı sattıysanız,
 • Araç hurdaya ayrılmış ve trafikten men edildiyse,
 • Sigortalının vefatı halinde,
 • Araç için yürürlükte mevcut poliçe varsa (Bunun için önceden araç sigortası sorgulama işlemi yapabilirsiniz).

Bu gibi durumlarda sigorta poliçeniz iptal edilir ve ücretiniz sigortanızı yapan şirket tarafından iade edilir.

Kaza Tespit Tutanağı Tutulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Araçların trafik sigortası poliçeleri, ruhsatları ve sürücülerin ehliyetlerini net olacak şekilde fotoğraflarını çekin (Fotokopi olması zorunlu değildir). Karşı taraf sigortasının olup olmadığını bilmiyorsa araç sigortası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.
 • Taraflar arasında anlaşmazlık söz konusu ise polis veya jandarmadan yardım isteyin.
 • Daha önceden temin ettiğiniz veya daha sonradan da temin edebileceğiniz kaza tespit tutanaklarını doldurun.
 • Kazaya karışan bütün taraflar kaza tespit tutanağını imzalamalıdır.
 • Kazaya karışan sürücüler arasında ehliyetsizlik, trafik sigortasının olmaması ya da alkollü sürücü gibi yasalara uygunsuz durum varsa kesinlikle tutanak tutmadan polis ya da jandarma çağırın.
 • Küçükte olsa bir yaralanma olması halinde ambulans ve polise hemen haber verin.

Aracınıza Çarpan Kişi Kaçarsa Yapmanız Gerekenler

Kaza anında aracınıza çarpıp olay yerinden kaçan biri olursa plaka, aracın marka model ve renk bilgilerini not edin veya imkanınız varsa fotoğrafını çekin.

Eğer böyle bir olayla karşılaşırsanız olay yerinden kesinlikle ayrılmayın. Polis veya jandarma çağırın. Olay yeri terk tutanağı tutturun.

Kazanın Bildirilme Süresi Ne Kadardır?

Araç sigortası sorgulama ve araç sigorta hesaplama işlemlerinizi yaptınız, fiyat araştırması yaptıktan sonra bir şirketle anlaşıp aracınızın sigortasını yaptırdınız. Sigortalı olduğunuz süre içerisinde başınıza bir kaza geldiğinde yapmanız gerekenleri bilmelisiniz. Herhangi bir kaza durumunda sigorta ve kasko şirketlerinin kazalar ile ilgili hasarınızı karşılama işlemlerini yapabilmeleri için ilk olarak yaptığınız kazaya ait hasar tespit tutanaklarının olması gerekir.

Kırtasiyelerden veya sigortanızı yaptırdığınız şirketten alabileceğiniz bu tutanaklarda kazanın nasıl olduğu yazılı olarak anlatır ve kroki şeklinde çizimle gösterebilirsiniz. Bu şekilde kazaya karışan taraflar anlaşarak kendi açılarından kazanın nasıl gerçekleştiğini kağıda aktarmış olurlar. Kaza tespit tutanaklarının yasal olarak bildirilme süresi iki yıldır. İki yıldan sonra tutanak yasalar tarafından zaman aşımına uğramış olarak kabul edilir ve herhangi bir işlem yapılamaz.

Araçta oluşan hasarın yanında eğer ölüm veya yaralanma üzücü bir durum olursa bu 2 yıllık bildirme süresi uzatılır. Kazada yaralanma veya vefat söz konusu ise zaman aşımı süresi 8 yıldır, yaralı ve vefat eden kişi sayısı birden fazlaysa süre 15 yıl olur. Kaza tutanağına ek olarak kazadan sonra çekilen kaza yeri ve araçların hasar durumunu gösteren fotoğraflar da bu tutanaklara eşlik eder.

Aklınızda daha fazla soru işareti varsa Türkiye’nin ilk dijital otomobil asistanı uygulamasını geliştiren OOAUTOS, otomotiv satış sonrası hizmetlerini oto yıkama’dan oto bakım onarıma, oto ekspertiz hizmetlerinden, oto sigorta kasko hizmetlerine kadar geniş yelpazede sorunlarınızda yanınızda olacaktır.

Bir önceki yazımıza linkinden https://ooautos.com/blog/oto-bakim/aracta-sigorta-kutusu-nedir ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver