Araçta Sigorta Kutusu Nedir? Ne İşe Yarar?

Oto Bakım
Oto Bakım 11.05.2021

Günümüzde hemen hemen herkesin sıklıkla kullandığı araçlarımızda sigorta kutusu, hayati önem taşıyan bir parçadır. Aracımızın bütün elektrik aksamını koruyarak yangınların ve daha büyük arızaların önüne geçer. Araçlarımızı gönül rahatlığıyla kullanabilmek için onu oluşturan parçaları tanımak her zaman için bir artıdır. Bizde bu yüzden yazımızda sizlere araçlarımız için bu kadar büyük öneme sahip bu aksamdan bahsedeceğiz.

Araç Sigorta Kutusunun İşlevi Nedir?

Araç sigorta kutusu, araçlarda bulunan bütün elektronik aksamların çalışmasını ve kontrolünü sağlayan bir parçadır. Elektronik aksamlar derken; klima, teyp, farlar, iç aydınlatmalar, korna, alarm, elektronik oto kapı kilitleri ve ateşleme sistemi de bunlara dahildir. Kutudaki küçük sigortalar dirençtir. Eğer bu dirençlere gerekenden fazla akım gelirse bu dirençler atar. Endişelenmeyin. Bu zaten olması gereken bir şeydir. Bu sigortaların atması olası bir sorundan aracımızı kurtarması demektir. Sigortalar atmazsa fazla gelen akımla birlikte kablolar erir ve kısa devre sonucu araçta yangın çıkma ihtimali yüksektir. Hiçbirimiz tonla para verdiğimiz araçlarımızın yanmasını istemeyiz. Sigorta kutusunu da araçlarımızdaki en önemli unsur haline getiren budur.

Araçlarda Sigorta Kutusu Nerede Bulunur?

Her aracın sigorta kutusu farklı yerde olabilir. Bazı araçlarda hem aracın iç kısmında hem de motor kısmında bulunabilir. Araç içerisinde ise torpido dediğimiz ön kısmın alt taraflarında genel olarak görülür. Bu genellikle gösterge panelinin altında, yani sürücü tarafında olur. Aracınızda elektronik olarak bir arıza belirdiğinde ilk olarak kutu içerisindeki sigortaları kontrol etmeniz gerekir. Kontrol ettiğinizde kesen bir sigortayla karşılaşırsanız yenisiyle değiştirmeniz gerekir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken her zaman kullandığınız sigortanın aynı değerinde bir sigorta kullanmaktadır. Fazla veya az değere sahip bir sigorta takmanız daha büyük sorunlara yol açabilir. Yaptığınız değişim sonucunda aynı sigorta tekrar atarsa aracınızı bir elektrikçiye göstermek en doğrusu olacaktır. Bir yerlerde kısa devre olabilir.

Sigorta Kutusunda Problem Oluşursa Ne Olur?

Ouşabilecek görünmeyen bir arıza, sigortanın çalışmamasına neden olur ve bilindiği gibi günlük kullanımda sigortanın durumunu anlamak pek mümkün değildir. Bu durumda araç kısa devre gibi tatsız olaylara karşı korumasız kalacak ve olası bir kısa devrede yangın çıkması muhtemel olacaktır. Bu sebeple aracınızın sigorta kutusunun düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmalısınız. Böylelikle maddi ve manevi büyük zararlardan kendinizi korumuş olursunuz.

Araç Sigorta Kutusu Nasıl Değiştirilir?

Sigorta kutusu çok sık arıza veren bir parça değildir. Aracınız sigorta kutusuna su alıyorsa oksitlenme yaparak işlevini düzgün yerine getiremeyebilir ve arızaya neden olur. Kutu oksitlendiğinde temizletebilir veya yenisiyle değiştirmeniz gerekir. Çoğu kişi fiyatlarının yüksek olması yüzünden yenisiyle değiştirmek yerine eskini onarmaya çalışır.

Sigorta kutusu bir kaza sonucunda da kırılabilir. Bu gibi durumlarda en doğru adım kutuyu yenilemek olacaktır. Kutu değişimi zor bir işlem değildir fakat bu işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ederiz. Yani oto elektrik ustalarına. Ancak yine de eğer kendiniz değiştirecekseniz ilk önce yapmanız gereken akü kutup başlarını sökmek olmalıdır. Bu işlemi yaparken gerçekleşecek herhangi bir kısa devre ciddi hasarlara neden olabilir veya sizin güvenliğiniz açısından sorunlara yol açabilir. O yüzden ilk önce güvenlik. İkinci adım olarak kutunun cıvatalarını gevşetmeniz gerekiyor. Arkasında bulunan soketleri yavaş ve dikkatli bir şekilde çıkartmalısınız. Daha sonra bu adımları tersten uygulayarak yeni sigorta kutunuzun montajını yapabilirsiniz.

Dilerseniz sitemizdeki hizmetleri inceleyerek bu ve bunun gibi işlemlerinizi sizlerin yerine gerçekleştirecek şehrinizdeki ustalarla iletişime geçebilirsiniz.

Sigorta Neden Atar?

Elektrik tesisatınızda oluşan kısa devre ve şase gibi bazı olaylar sistemlerin zarar görmesine, akünün patlamasına, kabloların aşırı ısınması sonucu yangın çıkmasına neden olur. Kutunun ve sigortaların amacı bu ve bunun gibi birçok sorunun önüne geçmektir. Sigorta atmasının nedenleri;

  • Sonradan Eklenen Tesisatlar: Sonradan eklediğiniz ses sistemleri ve aydınlatma sistemleri gibi tesisatlar için çekilen kablolar zamanla deforme olup kısa devre neden olabilir. Bu durumda sigorta sürekli olarak atar veya güç kaybı bazı durumlar yaşanabilir. Sigorta kutusunu değiştirmek bu sorunu kesin olarak çözmez. Bütün hattın kontrol edilmesi yararınıza olacaktır.
  • Şase: Teknik anlamda bir elektrik hattının ya da bir elektronik devre yolunun beklenmedik bir şekilde başka bir iletken noktaya temas etmesi demektir. Kısaca elektrik kaçağı da denilebilir. Bu gibi durumlarda sigorta sürekli atar.

Sigorta Atması Nasıl Önlenir?

Kullanacağınız sigortayı seçerken tesisatın akım kapasitesine göre seçmelisiniz. Sigorta maksimum değerler göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Kutunun su alıp almadığını kontrol edin. Eğer su alıyorsa bunun önlemini almalısınız. Oksitlenme var mı yok mu kontrol edin. Oksitlenme varsa sigorta kutunuzu temizleyin. Sisteminizde şase yani elektrik kaçağı varsa kaçağın kaynağını bulun ve tamir edin. Kablolarınızda deforme var mı kontrol edin. Kabuğu soyulmuş, başka bir iletken malzemeye değmeye müsait kabloları tamir edin. Bu kontrolleri yaparak sigorta atmasını önleyebilirsiniz.

Ooautos ailesi olarak sizleri bu hizmeti veren ustalarla buluşturmak için harika bir sistemimiz var. Sitemizdeki hizmetler kısmından ihtiyacınıza ve konumuza göre sizin için bu işleri profesyonelce yapabilecek ustaları bulabilir, iletişime geçerek fiyat alabilirsiniz.

Araç Sigorta Çeşitleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan birkaç sigorta çeşidi vardır. Cam sigorta, bunların arasında en eskisidir ve genellikle 20, 30 ve 32 mm olarak üretilirler. Genellikle düşük akım uygulamalarında cam sigorta kullanılır. Bir diğer sigorta çeşidimizse bıçaklı sigortadır. Bıçaklı sigorta, günümüzde en yaygın olarak kullanılan ve en çok çeşide sahip sigorta türüdür. Muhtemelen sizin aracınızda da bu sigorta çeşidinden vardır. Bıçaklı sigortalarda kullanılan renk kodları sayesinde doğru sigorta ve amperin seçilmesi çok kolaydır.

Araç Sigortası Değişimi Nasıl Yapılır?

Yanlış kablolama, kısa devre ya da devrenin aşırı ısınması sonucu aşırı akım meydana gelir. Başınıza böyle bir durum geldiğinde sigortanız yanabilir. Sigortayı değiştirmek için her zaman kullandığınız tipte sigorta seçmelisiniz. Araçlarda birçok sigorta bulunur. Bıçaklı sigortaların renk kodları, doğru seçimi yapabilmeniz için size kolaylık sağlar. Mavi renkteki bir bıçaklı sigorta 15 amper, sarı 20, yeşil 30 amper değerindedir.

Eğer sigorta değişimini kendiniz yapacaksanız aracınızın kullanıcı el kitabındaki “sigortalar” bölümüne göz atmanızı tavsiye ederiz. Kullanıcı el kitabındaki bilgiler doğrultusunda çalışmayan aksamınızın sigorta işaretini bulabilirsiniz. Bu sayede doğru amper değerine sahip sigortanızı temin edebilirsiniz. Daha sonra akü kutup başını sökerek oluşabilecek şase durumlarının ve elektrik çarpmalarına karşı önleminizi alın. Eski sigortanızı sökmek ve yenisini takmak için uzun burunlu bir penseye ihtiyacınız olacak. Diğer sigortalara zarar vermek istemeyiz. Sigortadaki metal telin bulunduğu yüzeyi daha rahat görebilmeniz için sigortayı çevirin. Yanmış sigortayı pense yardımıyla dikkatlice sökün. Bu işlemlerden sonra aynı amper değerine sahip sigortanızı takın. Klemenslere dikkat ederek eğmeden sıkıştırın.

Aklınızda daha fazla soru işareti varsa Türkiye’nin ilk dijital otomobil asistanı uygulamasını geliştiren OOAUTOS, otomotiv satış sonrası hizmetlerini oto yıkama’dan oto bakım onarıma, oto ekspertiz hizmetlerinden, oto sigorta kasko hizmetlerine kadar geniş yelpazede sorunlarınızda yanınızda olacaktır.

Bir önceki yazımıza https://www.ooautos.com/blog/oto-bakim/dizel-mi-benzin-mi linkinden ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver