Dizel Mi Benzin Mi?

Oto Bakım
Oto Bakım 05.05.2021

Otomobiller, günümüzde vazgeçilmez araçlar haline gelmiştir. Hemen hemen hayatımızın her alanında bu araçlara ihtiyaç duyarız. Günlük olarak kullandığımız bu araçların çalışması için bazı yakıtlar kullanılır. Benzin ve dizel bunların arasında en yaygın olanlarıdır. Bu yakıtların her birinin araçlarımıza sağladığı avantajlar ve dezavantajlar mevcut. Bu yazımızda sizlerle dizel mi benzin mi sorusuna değineceğiz.

Benzinli Araçlar

Yakıt olarak benzin kullanılan araçlarda benzinin havaya karışmasıyla birlikte yanma oluşur. Yakıt ve hava karışarak silindirin içinde kıvılcım oluşur ve patlama gerçekleşir. Patlamayla ortaya çıkan basınç, pistonların aşağı yukarı hareket etmesini sağlayarak hareket enerjisini meydana getirir.

Benzinli Araçların Avantajları

 • Benzinli araçların fiyatları dizel araçlara göre daha uygundur. Benzin litre fiyatlarının dizel yakıta göre daha yüksek olması benzinli araç fiyatlarının uygun olmasına neden olmaktadır. Benzin dizel farkı denildiğinde ilk akla gelen benzinli araçların daha uygun olmasıdır.
 • Motorları daha sessizdir. Dizel araçlara göre benzinli araçların motor sesleri daha azdır. Bu da benzinli araçların sürüş keyfini daha üstün kılar.
 • Benzin kullanılan araçlarda servis ve bakım maliyetleri daha düşüktür. Her ne kadar her aracın bakım süreleri üretici firmalar tarafından belirlenirse de sıfır bir benzinli araçta 15.000-20.000 km’de bir yapılması uygun görülen bir görüştür.
 • Benzinli araçların performansı daha yüksektir. Hız ve motor gücü açısından benzinli araçlar daha çok tercih edilir.
 • Litre fiyatı daha düşük olan LPG ile uyumlu motorlar olması da benzinli araçları daha cazip kılar. Uygun fiyata satın alınıp yakıt litre fiyatı düşük olan lpg ile desteklendiğinde ekonomik açıdan avantaj sağlar.

Benzinli Araçların Dezavantajları

 • Dizel mi benzin mi sorusunu sorduğumuzda yakıt ekonomisi açısından benzinli araçlar dezavantajlıdır. Daha çok yakıt tüketerek ekonomik açıdan maliyetleri yüksektir.
 • Benzin litre fiyatlarının yüksek olması yakıt maliyetinin fazla olmasına neden olur.

Dizel Araçlar

Benzin dizel farkı çalışma prensiplerinde de görülür. Dizel motor, oksijen barındıran bir gazın (atmosferik hava) sıkıştırılarak yüksek basınç ve sıcaklığa ulaşması ile silindir içine püskürtülen yakıtın bu yüzden alev alması ve patlaması prensibiyle çalışan motordur. Bu yüzden benzinli araçlardan farklı olarak ateşleme için buji veya karbüratöre ihtiyacı yoktur. Yüksek güç ve verim beklenen araçlarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Örneğin kamyon, dozer, tır, tren, gemi, iş makineleri gibi güç gerektiren araçlarda kullanılırlar. Bunun sebebi parçalarının ağır olması ve daha dayanıklı olmasıdır. Daha güçlü tork üretirler.

Dizel Araçların Avantajları

 • Mazot zincirleri en az on dört karbon atomundan oluşur. Dizel, benzine oranla daha yavaş buharlaşır. Sonuç olarak; dizel araçlar, daha fazla kilometre yapmaya odaklıdır. Dizel litre fiyatının da düşük olmasıyla yakıt tasarrufu için dizel araçlar bir numaralı tercih olarak görülür.
 • Daha güçlü tork değerlerine sahip araçlardır. Piston kolu dizel motorlarda daha uzun olduğu için tork gücü, benzinli motorların tork gücünden daha fazladır. Piston kolu ne kadar uzun olursa krank miline uygulanacak dönüş kuvveti o kadar fazla olacağından dizel motorlarda daha yüksek tork gücü olur.
 • Benzin dizel farkı ikinci el piyasasında gözle görülür şekilde görülür. Muadilleri olan benzinli araçlardan fiyatları daha yüksektir.

Dizel Araçların Dezavantajları

 • Daha karışık bir yapıya sahip olan bu araçların bakımları da bir o kadar karmaşıktır. Bu yüzden bakım aralıkları daha az ve bakımı daha pahalıdır.
 • Sağladığı avantajlar nedeniyle çok tercih edilen dizel araçların bu yüzden sıfır alış fiyatları da talebe göre artmaktadır. Benzin dizel farkı dizel araçların yüksek alış fiyatlarında görülmektedir.
 • Dizel, yapısı sebebiyle yandığı andan itibaren yüksek oranda Nitrojen Oksit ve Nitrojen Dioksit ile yanmamış hidrokarbonlar (siyah duman), kanserojen bileşenler ve sülfür içerir. Çok daha iyi bir şekilde filtrelenmesi gerekmektedir. Dizel araçlarda DPF (Dizel partikül filtresi) ve SCR (AdBlue) gibi sistemler de mevcuttur. Bu parçalar arıza vermeye oldukça açık olurlar. Bakım masrafları ve çevre faktörü açısından ağırdır.
 • Dizel araçların motorları yüksek seslidir. Böyle gürültülü motora sahip olması çoğu kullanıcıyı rahatsız etmektedir.
 • Benzin dizel farkı olarak benzinli araçların aksine bu motorlar, lpg uyumlu değillerdir. Bu yüzden dizel araç sahipleri litre fiyatı en düşük olan yakıttan faydalanamazlar.

Benzin Dizel Farkı Nelerdir?

Dizel mi benzin mi sorusunu ele aldığımızda bu iki yakıtın birbirinden farkları olduğunu görürüz. Benzin dizel farkı denildiğinde gözle görülür ve çoğunluk tarafından kabul edilen en büyük fark yakıt tasarrufudur. Dizel daha yavaş buharlaşması sayesinde daha az yakar ve litre fiyatının düşük olmasıyla yakıt tasarrufu sağlar. Bu sayede daha çok tercih edilir. Bununla birlikte ikinci el piyasasında fiyatları daha yüksektir. Yüksek tork değerlerine çıkabildiği için düşük devirlerde yüksek performans göstererek yakıt tasarrufuna da destek olur. Fakat gürültülü motora sahiptirler ve bakımları ağırdır.

Benzinli motorlarda ise hız ve bakım ön plandadır. Dizel araçlardaki gibi karmaşık bir yapıya sahip olmamaları sayesinde de bakım aralıkları ve maliyetleri daha düşüktür. Benzinli araçlar ateşleme sisteminde daha iyi olduğu için daha çabuk hızlanır ve aynı zamanda seri bir sürüşe olanak sağlar. Yüksek beygirlere ulaşabilirler. Bu özellikleriyle spor otomobiller gibi yüksek hıza ihtiyaç duyan araçların ilk tercihleri olurlar. Dizel araçların gürültülü motorlarına göre, benzinli araçların motor sesi daha azdır. Bu nedenle sürüş keyfine düşkünseniz dizel mi benzin mi sorusunun cevabının sizin için benzinli olması muhtemeldir. Bu da benzinli araç sahiplerine daha konforlu sürüş keyfi sağlamaktadır.

Dizel Mi Benzin Mi?

Dizel mi benzin mi sorusuna cevap verebilmek için öncelikle ne sıklıkla araç kullanacağız, tahmini yılda kaç km yol yapacağız gibi sorulara cevap verebilmemiz gerekiyor. Dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha pahalıdır fakat yıllık kullanım miktarımız fazla olduğunda yakıt tasarrufuyla kendini amorti ederek ekonomik hale gelecektir.

Dizel mi benzin mi diye düşünüyorsanız bakılması gereken bir diğer faktör de motor ömrüdür. Motor ömrü olarak bakıldığında ise kanıtlanmış net bir yargı yoktur. Fakat dizel motorlarda, motor ömrünün uzaması için periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması hayati önem taşır. Bunların yanında yakıt kalitesi önemlidir çünkü kalitesiz yakıt kullanılması dizel motorun ömrünü ciddi derecede azaltmaktadır.

Dizel Arabaya Benzin Konulursa Ne Olur?

Yaşanması muhtemel olan bu durumda araç çalışır bu da sürücüyü yanıltabilmektedir. Bu şekilde araç kullanılmaya devam ettiği sürece doğru orantıda motora zarar verir. Dizel yakıtı benzine göre daha yoğun, zor tutuşan ve yağ bazlı bir yakıt olup enjektörlerin yağlanması görevini de görür. Benzin ise yağlama özelliği daha az olup hızlı tutuşma özelliği vardır. Bu yüzden araç yakıt deposuna dizel yerine benzin konulursa bu yağlama özelliği azalır, geç tutuşması gereken yakıt erken tutuşur ve düzensizliğe neden olur. Motorlarda oluşan kuruluk sebebiyle enjektörlerde mikron boyutunda metal parça kopmaları meydana gelebilir ve bu parçalar püskürtme sistemine zarar verebilir. Ayrıca bir süreliğine de olsa kuru çalışma motor parçaları içerisinde paslanmalara neden olabilir.

Sonuç olarak uzun kullanım şartlarında motor o kadar fazla hasar görür ki tamirat masrafı sıfır motor bedelini bile geçebilir. Bu yüzden benzin istasyonlarında dizel aracınıza yanlışlıkla benzin konulduğunu fark ettiğiniz anda şu adımları sırasıyla uygulayın;

1.  Zaman kaybetmeden deponuzdaki benzinin çekilmesini sağlayın.

2. Depoyu iyi bir şekilde temizleyin.

3. Deponuzu doğru yakıtla doldurun.

Aklınızda daha fazla soru işareti varsa Türkiye’nin ilk dijital otomobil asistanı uygulamasını geliştiren OOAUTOS, otomotiv satış sonrası hizmetlerini oto yıkama’dan oto bakım onarıma, oto ekspertiz hizmetlerinden, oto sigorta kasko hizmetlerine kadar geniş yelpazede sorunlarınızda yanınızda olacaktır.

 Bu yazımızda 'Dizel mi Benzin mi?' konusuna değindik Bir önceki yazımıza  https://www.ooautos.com/blog/oto-yikama/oto-yikamaci-acmak  linkinden ulaşabilirsiniz.

           

 

 

 

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver