Motorlu Taşıtlar Vergisi Hangi Aylarda Ödenir

Oto Bakım
Oto Bakım 25.05.2021

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ne demek, hangi aylarda ödenir, ücretler neye göre belirlenir gibi birçok soru hepimizin aklına takılan sorulardandır. Bizde bu yazımızda sizlere MTV hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

MTV Ne Demek? Hangi Araçlar MTV Öder?

Motorlu taşıtlar vergisi, araçların belirli özelliklerine göre belirlenen zorunlu bir vergi türüdür. Bu özellikler örneğin koltuk sayısı, araç türü, koltuk sayısı, doğaya verdikleri zarar, araç yaşı, yakıt türü ve motor gücüdür. Bu kıstaslara göre belirlenen motorlu taşıtlar vergisini araç sahipleri yılda iki kez ödemekle sorumludur.

Otomobil, minibüs, otobüs, motosikletlerde olduğu gibi uçak, helikopter, gemi gibi araçlarda motorlu taşıtlar vergisi ödemekle sorumludur. Bu tür araçların kayıt işlemleri yapıldıktan sonra MTV ödemek zorunludur. Ta ki araçların yasal olarak trafikten men işlemleri gerçekleştirilene kadar. Yasal olarak trafikten men edileceği belirtilen veya kullanılmayacağını tescil ettirdikten sonra motorlu taşıtlar vergisini ödeme zorunluluğu kalkar. MTV ödeme zorunluluğu olmayan diğer durumlar ise Kızılay Derneği’ne ait araçlar, %90 engelli raporuna sahip kişilere ait araçlar ve hurda belgeli araçlardır.

2021 MTV Ücretleri Ne Kadar?

MTV tutarları araçlarınızın silindir hacmi, tescil tarihi, aracın motorunun büyüklüğü ve aracın tipine göre belirlenir. 2021 MTV tutarı için belirlenen en düşük vergi tutarı 109 TL, en yüksek vergi tutarı ise 50.107,00 TL olarak belirlenmiştir. Örneğin; Belirlenen yeni fiyatlara göre 1300 cc ve aşağısında olan araçlar için 964 TL olan MTV tutarı 1051 TL olarak güncellenmiştir. 1300 cc motora sahip araçlar için en düşük vergi tutarı 109 TL, en yüksek vergi tutarı ise 1261 TL olmuştur.

Motoru 1301 - 1600 cc aralığında olup 1-3 yaş araçların vergisi 31 Aralık 2018 dahil olmak üzere ve sonrasında tescil edilen araçlar için taşıt değeri 56 bin 500 TL tutarını aşmayan araçlar için 1830 TL, taşıt değeri 99.000 TL’yi aşmayanlar için 2014 TL, taşıt değeri 99.000 TL fiyatını aşan araçlar için 2197 lira olacak.

Bu şekilde yeni düzenlemeye göre aracınızın vergi tutarları belirlenir. Aşağıdaki tablodan kendi aracınızın vergi tutarını hesaplayabilir yada vergi tutarınızı öğrenmek için araç vergi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.


Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nasıl İndirimli Ödenir?

Aracınızın motorlu taşıtlar vergisinde indirim hakkınız olup olmadığını öğrenmek için ilk önce MTV hesaplayarak MTV tutarınızı öğrenmelisiniz. Ödemeniz gereken MTV, kasko tutarınızın %5’ini geçmesi halinde MTV indiriminden faydalanma şansınız beraberinde gelir. Örneğin kasko bedeliniz 1000 TL, ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi 60 TL çıkıyor ise MTV tutarınız kasko bedelinizin %60 kadarı yapıyor ve bu durumda mtv indiriminden faydalanabiliyorsunuz. Başvurularınızı yaptıktan sonra MTV tutarınız aynı yaş grubunun bir alt seviyesindeki aracın vergisine göre yeniden belirlenir.

MTV Ne Zaman Ödenir?

Araç sahiplerinin trafik sicil kaydı başladığı günden itibaren ödemekle yükümlü olduğu zorunlu bir uygulamadır. Her araç sahibinin ödeme zorunluluğu olan motorlu taşıtlar vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki dönemde ödenir. Aracın üretim yılı ve silindir hacmine göre ödenecek vergi fiyatları farklılık gösterdiği için önceden yaptığınız hesaplama size büyük fayda sağlayacaktır. Bunun için aracınızın vergisini sorgulamayı unutmayın.

MTV Ödemesi Nasıl Yapılır? MTV Nereye Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi kredi kartıyla da ödenebilir ancak sadece kredi kartı ile taksit yapabilirsiniz. Bazı bankalar MTV dönemlerinde taksit avantajları sunarlar. Taksit imkanı sunan bazı anlaşmalı bankalardan olan Akbank, İş Bankası, Finansbank, Deniz Bank ve Ziraat Bankasının mobil uygulamaları, telefon bankacılığı ve internet şubelerinden bu taksitlendirme işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Taksitlendirme işlemleri MTV dönemleri içerisinde yapılabilir. Taksitlendirme yapmak istiyorsanız bu dönemleri kaçırmayın. Araç vergi ödeme işlemleri için e-devlet üzerinden giriş yaparak GİB internet sitesini de kullanabilirsiniz.

MTV Geç Ödenirse Ne Olur?

MTV yılda 2 kere ödenir. Ödemesi geciktiğinde ödememiz gereken tutarın üzerine faiz işlenir. Bu faiz oranı aylık %2.5’tir. Uzun bir süre ödeme yapmadığınızda devreye Maliye Bakanlığı girer. İlk önce yazılı olarak mektup göndererek ödemenizi yapmanız için uyarıda bulunur. Bu uyarıya rağmen ödeme yapmadığınız taktirde yaptırım uygulanır. İlk olarak banka hesaplarınıza bloke işlemi uygulanır.

Vergi borcunuz banka hesaplarınızdan alınamadığında diğer yöntemler uygulanır. Faiz işlemeye başladığı günden itibaren borcun tahsil edildiği güne kadar olan bütün süreçlerde faiz işlemeye devam eder. Borcunuzun ödenmemesi durumunda aracınıza haciz işlemi uygulanmasına kadar yaptırımlar mevcuttur. Bu yüzden aracınızın vergilerini zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.

MTV Ödemenizin Yanlış Plakaya Yatırılması

Eğer yanlışlıkla da olsa başka bir plakanın motorlu taşıtlar vergisini ödediyseniz endişelenmeyin. Yanlış yaptığınız ödeme işlemini kredi kartıyla veya bankanızda bulunan hesabınızdan direkt olarak yaptıysanız iade işlemi banka şubeniz tarafından yapılır. Bu hatalı ödemenizi bu yöntemler haricinde vergi dairesinden yaptıysanız, aracın bağlı bulunduğu vergi dairesine iade dilekçesi vererek iade işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Aracın hangi vergi dairesine bağlı olduğu ise verilen ilçe ve plaka koduna göre değişir. Aracınızın vergi dairesini öğrenmek için ise araç vergi sorgulama işlemini yaptığımızda görebiliriz.

Ticari Araç MTV’nin Otomobil MTV’ne Çevrilmesi

Ticari araçlar artık günlük kullanımlarda oldukça yaygın hale geldi. Çoğu kişi ticari araçların bagaj ve iç hacminin geniş olması ve yakıt tüketiminde makul derecelerde olmasıyla bu araçları tercih eder hale geldi. Fakat bu araçlar ruhsatlarda da ticari olarak geçtiği ve bu hususta kullanılacakları değerlendirildiği için MTV tutarları hususi araçlara göre daha yüksek çıkar. Bu yüksek vergiden dolayı ruhsatlarda ticari araçlar daha sonra trafikten gerekli dönüşüm kayıtları yapılarak özel araç haline getirilmektedir. Böylelikle MTV tutarları belli bir oranda düşürülerek ticari sevenler için ayrı bir avantaj sağlar.

Araç Vergi Sorgulama

Araç vergi sorgulama işlemlerinizi zamanında yapmayı unutmayın. Geciken motorlu taşıtlar vergisi ödemelerinde her geçen gün için gecikme zammı uygulanır. Bu yüzden ara sıra araç vergi sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Peki bunu nereden ve nasıl gerçekleştireceğiz? Yine interaktif vergi dairesi olan GİB üzerinden TC kimlik numaranız ve plaka numaranız ile aracınızın üzerine ait vergi borcu bulunup bulunmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bankaların mobil uygulamalarında vergi sorgulama kısımlarından da üzerinizde bulanan herhangi bir mala ait vergi borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

Araç Vergisi Borcu Olan Araç Satılabilir mi?

Araçlarımızın üzerine ait herhangi bir döneme ait motorlu taşıtlar vergisi bulunması durumunda araç muayenelerine giremeyiz ve aracımızın satış işlemlerini de yapamayız. Bu yüzden aracımızla ilgili bu tarz resmi işlemlerden önce ilk yapmamız gereken aracımızın üzerine ait vergi borcunun bulunup bulunmadığını sorgulamak olmalıdır. Ayrıca araç satışı yapacaksak eğer aracımızın geçerli bir muayenesinin ve sigortasının olması zorunludur. Bu unsurlara dikkat ettiğimiz sürece yasal işlemlerimizde herhangi bir aksaklıkla karşılaşmayız.

Aklınızda daha fazla soru işareti varsa Türkiye’nin ilk dijital otomobil asistanı uygulamasını geliştiren OOAUTOS, otomotiv satış sonrası hizmetlerini oto yıkama’dan oto bakım onarıma, oto ekspertiz hizmetlerinden, oto sigorta kasko hizmetlerine kadar geniş yelpazede sorunlarınızda yanınızda olacaktır.

Bir önceki yazımıza https://ooautos.com/blog/oto-bakim/arac-sigortasi-sorgulama-islemi linkinden ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver