Önemli Araba Arıza İşaretleri Nelerdir?

Oto Bakım
Oto Bakım 15.06.2021

Bir araçta ortalama olarak 20 adet araç arıza işaretleri mevcuttur. Fakat çoğu araç sürücüsü bu araç arıza işaretlerinin neyi ifade ettiğini bilmemektedir. Araçlarımız ve bizim için hayati önem taşıyan bu işaretler, bize aracımızdaki problemlerle ve yapmamız gerekenlerle ilgili bilgi verir. Bu işaretleri anladığımız zaman herhangi bir büyük problemle karşılaşmadan müdahale edebiliriz. Gelin hep birlikte araba arıza işaretleri bizlere ne anlatıyor inceleyelim.

Araba Arıza İşaretleri

Diferansiyel Kilit Uyarı İşareti

Araba arıza işaretleri arasında en az gördüğümüz işaretlerden biridir. Yüksek hızda seyretmeniz bu uyarı işaretinin yanmasının ilk nedenidir. Yani arka akslarınıza uygulanan mekanik bloke olduğuna işaret eder.

Hararet Göstergesi Arıza İşareti

Motor gereğinden fazla ısındığında yanan bu işaret aracımızda büyük sorunlara neden olabilir. Motor suyunun aşırı ısınmış olması muhtemeldir. Bu yüzden hararet arıza işaretinin yandığını görür görmez aracınızın çalışmasını durdurmalısınız. Motorun soğumasını bekledikten sonra aracınızı en yakın servise götürüp sorunu bildirmelisiniz. Hatta çekici yardımıyla aracı servise götürmeniz daha iyi olacaktır. Hararet sorununa çok dikkat etmelisiniz. Araç arıza işaretleri de böyle büyük sorunlara karşı araç sahiplerini uyarır.

Lastik Basınç Uyarısı İşareti

Lastik basınç uyarı işareti, aracınızın lastik basıncı düştüğünde yanar. Sürüş keyfinizde de fark edilir derece farklılık hissedersiniz. Bu işaret, zincir takmanız gereken koşullarda da yanar. İlk olarak en yakın lastikçiye giderek lastik basıncınızı kontrol edebilirsiniz ya da bazı yakıt istasyonlarında hava basma cihazları mevcuttur. Lastik basınçlarınızı kendinizde ayarlayabilirsiniz.

Amortisör Uyarı İşareti

Aracınızdaki konforu ve seyir halindeyken oluşabilecek yoldan kaynaklanan darbeleri engellemeye yarayan amortisörler aracınızın en önemli parçalarından biridir. Bu uyarı işareti yandığında aracınızın amortisörlerini kontrol ettirmelisiniz. Bir arıza varsa tamir ettirmeli, tamir şansınız yoksa değiştirmelisiniz. Bu işlemin uzman kişiler tarafından yapılmasını tavsiye ederiz. Kendiniz yapmamalısınız. En yakın serviste amortisörlerinizi değiştirebilirsiniz.

Sitemizdeki ilanları inceleyerek sizin için bu işlemi yapabilecek servislerle iletişime geçebilir, fiyat alabilir ve kolayca aracınızın amortisörlerini değiştirebilirsiniz.

Yağ Basınç Arıza İşareti

Motor yağınızın basıncı veya seviyesi düştüğünde bu işaret yanarak size haber verir. Bu işaret yandığında aracınızı hemen durdurun. Aracınızın yağ seviyesini kontrol edin. Azalmışsa yağ ekleyin. Daha sonra en yakın servise giderek kontrollerinizi yaptırın. Ayrıca aracınızı yağsız bırakmamaya özen gösterin. Motorunuzun içinde oluşabilecek ciddi aşınmalara karşı, motorunuza göre yağı kesinlikle kullanmalısınız. Yağ basınç arıza işaretini ciddiye almalısınız. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sitemizde bulunan ilanlardan size en yakın oto bakım servisi hizmetlerini bulabilirsiniz ve online olarak destek talep edebilirsiniz.

Emniyet Kemeri Uyarı İşareti

Pek arıza olarak görülmese de yine araç arıza işaretleri arasında sayabiliriz. Aracınız seyir halindeyken emniyet kemerinizi takmalısınız. Herhangi bir kaza anında emniyet kemeri hayati önem taşır. Emniyet kemeri uyarı işareti ise size emniyet kemerinizi takmanızı söyler. Emniyet kemerinizi takmadan sönmez.

Direksiyon Kilidi Uyarı İşareti

Araba arıza işaretleri arasındaki direksiyon kilidi işareti aracınızın direksiyonun kilitli olduğunu anlamına gelir. Bu uyarı işareti yandığında direksiyonunuzu hareket ettiremezsiniz. Bu kilidi devre dışı bırakmak için direksiyonunuzu hafif çevirin ve anahtarınızı kontağa takın. Direksiyon kilidiniz açılacaktır.

ESP/ASR Uyarı İşareti

Genel olarak bu işaret araçlarda yanmaz. Bu özellikleri açtığınızda yanar. İşaret sürekli yanıyorsa ESP/ASR sistemleri devre dışı bırakılmış olabilir. Eğer özellikleri kendiniz kapattırmadığınız halde bu işaretler sürekli yanıyorsa aracınızı servise götürmenizi tavsiye ederiz.

ABS Fren Sistemi Uyarı İşareti

ABS uyarı işaretinin sürekli yanması aracınızın fren sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. Bu durum oldukça tehlikelidir. Fren sisteminiz ABS olmadan çalışmaya devam eder fakat sizin alıştığınız kadar etkili olmaz. Alışık olmadığınız bir frenleme, kazaya sebebiyet verebilir. Araç arıza işaretleri böyle durumlarla karşılaşmamanız için sizi uyarır. Bu yüzden araç arıza işaretleri arasında bu işaretin yandığını görürseniz aracınızı hemen servise götürmelisiniz.

Adaptif Hız Sabitleme Uyarı İşareti

Bu işaret genellikle otomatik vitese sahip araçlarda olur. Otomatik vites kolunu hareket ettirebilmeniz için frene basmanızı söyler.

Cam Suyu Uyarı İşareti

Araç arıza işaretleri arasında olan cam suyu uyarı işareti sürekli yanması cam suyunun bittiği anlamına gelir. Bu işlemi servise gitmeden kendinizde yapabilirsiniz.

Yakıt Uyarı İşareti

Aracınızın yakıtının azaldığı anlamına gelir. Eğer yakıt aldığınız takdirde bu işaret sönmüyorsa başka bir arıza olabilir. Servise gitmeniz gerekebilir.

Akü Uyarı İşareti

Aracınızın aküsü boşaldığında bu uyarı işareti yanar. Aracınızı ilk çalıştırdığında yanar ve bir süre sonra söner. Eğer sürekli yanıyorsa elektrik aksamını devre dışı bırakarak en yakın servise gitmelisiniz. Akünüzün ömrü daha varsa yeniden doldurabilir veya yenisiyle değiştirebilirsiniz.

Egzoz Kontrol İşareti

Bu işaret aracınızı ilk çalıştırdığınızda yanar ve bir süre sonra kendiliğinden söner. Aracınızı kullanırken bu işaret yanmaya başladıysa veya aracınızı çalıştırdıktan sonra uzun bir süre sönmediyse hemen en yakın servise gitmelisiniz. Yanıp sönüyorsa yine de servise gitmeniz gerekiyor. Bu işaret yandığı halde aracı kullanmaya devam ederseniz, egzoz kontrol sisteminize ciddi zararlar verebilirsiniz.

Fren Balatası Uyarı İşareti

Aracınızın fren balataları fazla aşındığında ve işlevini düzgün yerine getiremediğinde bu işaret yanar. İlk fırsatta servise giderek gerekli tamiratı yaptırmanız gerekir. Frenler hayat kurtarır. Bu uyarı işareti yanmadan da frenlerde problem olup olmadığını anlamanız mümkün. Yapmanız gereken sadece aracınızı dinlemek. Aracınızı kullanırken fren yaptığınızda ıslık veya başka rahatsız edici bir ses duyduğunuzda ya balatalarınız bitmek üzeredir ya da frenleriniz düzgün çalışmıyor demektir. Aracın fren balatalarını değiştirmeniz gerekir.

Dizel Partikül Filtresi Uyarı İşareti

Sahip olduğunuz araç dizelse bu işaretin yanması dizel partikül filtrenizin aşırı kurumla dolduğunu ifade eder. Aracınızı yüksek viteste ve 2000 devirin üstünde 15-20 dakika kullandığınızda bu partikül filtresi kendiliğinden temizlenecektir. Bu işlemi yapmanıza rağmen hala sönmediyse servise gitmelisiniz. Bahsettiğimiz değerler araçtan araca değişmektedir. Servisinizden destek alabilirsiniz.

Dizel Motor Uyarı İşareti

Dizel araçlarda ilk kontak açıldığında yanar ve marşa basmadan önce sönmesini beklemelisiniz. Bu işaret söndükten sonra marşa basabilirsiniz. Aracınız hareket halindeyken yanarsa hemen en yakın servise başvurmalısınız.

Motor Arızası Uyarı İşareti

Aracınızın motorunda farklı sebeplerden sorun olabilir. Bu da araç arıza işaretleri arasında motor arızası işaretinin yanmasına neden olur. Hiçbir zaman bu uyarı işareti atlamanızı tavsiye etmeyiz. Bu işaretin farklı çeşitleri vardır. Motor arıza işaretiniz sarı yanıyorsa aracınızın motorunun çalışması ciddi anlamda sıkıntılıdır. Bir an önce bir servise başvurulmalıdır. İşaret kırmızı renkte yanıyorsa hemen aracınızın çalışmasını durdurmalısınız. Bu aracınızın arıza moduna geçemediğine ve büyük sorunlar olduğu anlamına gelir.

Aracınızın motor arıza işareti kırmızı yanıyorken aracınızı kullanmaya devam etmeniz çok tehlikelidir. Eğer motor arıza işaretiniz yanıp sönüyorsa aracınızın motoru çalışırken oluşan bir problem olduğu anlamındadır. Sistemsel bir hata da olabilir, motorunuzun büyük zarar görebileceği sorunların olduğuna da işaret olabilir. Yapmanız gereken acilen servise gitmektir. Bu işaret sürekli yanıyorsa ilk yapmanız gereken yine motor arıza işaretinizin rengine bakmak olmalıdır.

Sürekli yanan sarı işaret aracınızı kullanarak servise götürebileceğiniz anlamına gelir. Eğer bu sürekli yanan motor arıza işareti kırmızıysa aracınızı hemen stop ettirin ve çekici yardımıyla servise götürün. Bu işlem sizi daha büyük sorunlardan kurtarabilir.

Aklınızda daha fazla soru işareti varsa Türkiye’nin ilk dijital otomobil asistanı uygulamasını geliştiren OoAutos, otomotiv satış sonrası hizmetlerinden oto yıkama, oto bakım onarıma, oto ekspertiz hizmetlerinden, oto sigorta kasko hizmetlerine kadar geniş yelpazede sorunlarınızda yanınızda olacaktır.

Bir önceki yazımıza https://ooautos.com/blog/oto-bakim/arac-boya-koruma-nedir linkinden ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver