Periyodik Araç Bakımı Nedir? Kapsamı ve Güncel Fiyatlar

Oto Bakım
Oto Bakım 14.04.2021

Periyodik Araç Bakımı Nedir? Kapsamı ve Güncel Fiyatlar

Araçtan alınan performans, aracın özelliklerinden ziyade bakımının nasıl yapıldığı ile alakalıdır. Araç performansının en yüksek kalitede olmasını sağlayan en önemli etken ise şüphesiz ki periyodik araç bakımıdır. Araçların belirli periyotlarla parçalarının ve sıvılarının kontrol edilmesi, değiştirilmesi ya da tamir edilmesi işlemi, periyodik araç bakımı olarak adlandırılır ve araç performansının düzenliliği açısından oldukça önemlidir.

Araç sahiplerine kullanım sırasında kusursuz deneyim sağlayan periyodik araç bakımı, performansın yanı sıra yolcu ve trafik güvenliği açısından da büyük öneme sahiptir. Periyodik bakım aralıkları, üretici firmaların yapmış olduğu testler sonucunda belirlenir. Periyodik bakımları sürüş güvenliği, araç sağlığı ve verimli kullanım için mutlaka takip etmek gerekir. Çünkü ihmal edilerek yaptırılmayan periyodik bakımlar, yaptırması ve ödemesi zor arızalar olarak size geri dönecektir.

Periyodik Bakım Neden Önemli?

Motorlu araçların belli periyotlarda kontrol, ayar ve değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi periyodik araç bakımı olarak tanımlanır ve özellikle aracın performansı açısından son derece önemlidir. Periyodik bakım sayesinde aracın yürüyen aksamı ile ilgili detayların kontrolü sağlanacağından olası arıza durumlarının önüne geçebilir; çok daha keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Periyodik araç bakımında yapılan kontroller, şu şekilde sıralanabilir:

 • Lastik Bakımı
 • Motor Yağı Değişimi
 • Yağ Filtresinin Değişimi
 • Hava Filtresinin Değişimi
 • Polen Filtresinin Değişimi
 • Yakıt Filtresinin Değişimi
 • Akünün Bakımı
 • Ateşleme Bujisi Kontrolü
 • Fren Sistemi Kontrolleri
 • Far ve Aydınlatma Sistemi Kontrolleri
 • Klima Sistemi Kontrolleri
 • Süspansiyon Sisteminin Kontrolü
 • Egzoz Sistem Kontrolleri

Periyodik bakımlar, araçlar için olmazsa olmazların başında gelir. Bu nedenle periyodik bakımların özenle ve zamanında yaptırılması çok önemlidir. Aracın uzun süre boyunca problem çıkarmadan çalışması ve oluşabilecek sorunların önceden tespit edilebilmesi için de periyodik bakım yaptırmak gereklidir.

Periyodik Araç Bakımı Neleri Kapsar?

Ekonomik ve güvenli sürüş deneyimi için vazgeçilmez olan periyodik bakımlar, araca göre farklılık gösterebilir. Örneğin benzinli ile dizel araç periyodik bakım süreçleri aynı derecede hayati öneme sahip olmakla birlikte, birbirinden farklıdır. Düzenli aralıklarla yapılan periyodik araç bakımı sayesinde değişmesi gereken parçaların kondisyonu kontrol edilerek, herhangi bir arıza durumu yaşanmadan gerekli önlemler alınır.

Aracın kilometresi, kullanıldığı süre, markası, modeli ya da diğer özelliklerine bağlı olarak ihtiyaçları farklılık gösterebilse de genel olarak tüm araçların düzen bakımlara girmesi gerekir. Bu bakımlardan birisi de, 10000 bakımıdır. 10000 bakımı kapsamında eskiyen ve değişmesi gereken parçaların değişimi, yıpranan kısımların bakımı, düzenli olarak bakılması gereken kısımların kontrol edilmesi gibi genel bakımlar yer alır.

Bunun yanı sıra periyodik araç bakımında, her markanın araç tipi ve modeline uygun bir çizelge bulunur. Aracın periyodik bakım için götürüldüğü servis, işlemlerini bu periyodik bakım çizelgesine göre gerçekleştirir. Bu çizelgelerde genel olarak aracın kilometresi, markası ve modeli esas alınır.

Periyodik Araç Bakımı Çeşitleri

Periyodik araç bakımı, standart bakıma ilave edilen parça değişimleri ile halk arasında bazı farklı isimler ile bilinmektedir.

 • Standart Bakım: Belirlenmiş yıl veya km tekrarlarında yapılması olmazsa olmaz olan bu ana bakımda, aracın filtre ve yağları değişir.
 • 45 Bin Ve 60 Bin Bakımı: Halk arasında sıkça duymaya alışık olduğumuz bu bakımlarda standart bakıma ek olarak, buji değişimi, alternatör kayış değişimi, otomatik şanzıman, yağ ve filtre değişimi gibi işlemler yapılabilir.
 • Ağır Bakım: En çok duymaya alışkın olduğumuz bakım çeşidi olan ağır bakım, bir nevi periyodik bakımın sanayi jargonundaki adıdır. Ağır bakımda yapılan en önemli işlem ise Triger seti değişimidir. Triger setine ek olarak 45 bin ya da 60 binde diğer ek parçalar da değişebilir.
 • 10 Bin Bakımı: Esas olarak bu bakımın teknik adı, standart periyodik bakımdır. 10 bin bakımı periyodik bakımın ana iskeletini oluşturur ve bazı araçlarda 15.000 de bir, bazılarında ise 20.000 de bir yapılan bakım olarak da bilinir.

Periyodik Araç Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Periyodik araç bakımı, hem sürüş güvenliği hem de aracın kullanım ömrü açısından oldukça önemlidir. Ayrıca gerekli bakımları yapılmamış olan araçlarda meydana gelen arızalar, zamanla katlanarak artmaya devam edebilir. Periyodik bakım yapılmadığında aracın bir parçasında meydana gelebilecek herhangi bir arıza sonucu, zincirdeki uyum bozulur. Bu da onarılması oldukça maliyetli hasarları ve çok daha kötüsü olan sürüş güvenliğinin kaybolmasını beraberinde getirir.

Aracınızın periyodik bakımlarını, zamanı geldiğinde mutlaka yaptırmanız gerekir. Aracının periyodik bakım sürelerini bilmeyenler ise kullanım kılavuzundan bu bilgiye kolayca ulaşabilir. Araç periyodik bakım çizelgesine göre bazı parçaların her 10 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekirken, bazılarının 50 bin kilometreden sonra değiştirilmesi yeterlidir.

Periyodik Araç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar yeni nesil araçlar en son teknolojiler ve en kaliteli malzemeler ile üretilse de, araçları oluşturan parçaların da bir kullanım ömrü vardır. Aracın üretiminde kullanılmış olan parçalar zamanla etkisini yitirir ve marka veya modeli fark etmeksizin her araç, düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Araçta bu tür sorunların olup olmadığını öğrenebilmek için aracın kontrol edilmesi ve gerek duyulduğu takdirde aşınan ya da etkisini kaybeden parçaların yenilenmesi gerekir.

Motor kısmı başta olmak üzere periyodik araç bakımı sırasında, son derece dikkatli olunmalı ve bakım zamanları asla ihmal edilmemelidir. Kilometre saati çok fazla ilerlemiş olan araçların yağ değişiminin, 5 bin km’de bir yapılması da tavsiye edilmektedir. Bu nedenle servisinizin size verdiği periyodik bakım çizelgesini mutlaka takip etmeli; belirtilen km’de aracınızın bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız.

Periyodik Araç Bakımı Ne Zaman Yaptırılmalı?

Belirli zaman aralıklarında ya da kilometrelerde, bütün motorlu taşıtların zorunlu olarak periyodik bakım yaptırması gerekir. Her araç için periyodik bakım süresi farklıdır ve aracınızın kullanım kılavuzunda ne zaman periyodik bakım yaptırılması gerektiği, mutlaka belirtilir. Periyodik bakımda genellikle 10 bin km/ 15 bin km ve 20 km gibi bakım aralıkları söz konusudur. Bunun yanı sıra aracın dizel veya benzinli olmasına göre de periyodik bakım zamanı değişiklik gösterebilir. 

Periyodik araç bakımları, aracın marka ve modele göre değişebildiği gibi yakıt cinslerine göre de farklılık gösterebilir. Genel olarak aracın ilk 15 bin kilometresinden sonra yaptırılması gereken periyodik bakım için hizmet veren, birçok oto bakım servisine kolayca ulaşmak mümkündür. Araba üretici firmaların gerçekleştirdiği testler sonucunda motorların sağlıklı çalışabilmesinin mümkün olduğu en uzun süre baz alınmalı ve hesaplanan bakım periyotlarının aksatılmamasına büyük önem verilmelidir.

Güncel Periyodik Bakım Fiyatları

Periyodik araç bakımı fiyatları aracın markasına, modeline, yaşına ve kilometresine göre farklılık gösterir. Periyodik bakımdaki maliyeti belirleyen en önemli etkenlerin başında ise değişen parçalar ve bakımın türü gelir.

Bunun yanı sıra önceki periyodik bakımları aksatılmış olan bir aracın daha fazla maliyet yaratacağını da bilmek gerekir. Bu noktada yetkili kurumların araç periyodik bakım kampanya fırsatlarından faydalanabilir ve bakım maliyetlerini hatrı sayılır miktarda düşürebilirsiniz. Ayrıca aracınızın marka ve modeline uygun olan bir araç periyodik bakım seti satın alabilir; böylece toplu satışın avantajlı fiyat fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

 

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver