Aracınızın Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı?

Oto Lastik
Oto Lastik 23.06.2021

Aracınızın lastik hava basıncı güvenliğiniz ve sürüş keyfiniz için önemlidir. Belirli aralıklarda kontrol etmelisiniz. Lastik hava basınç değerlerinizi olağan dışı durumlar haricinde 10-30 gün aralığında kontrol etmelisiniz. Normal şartlarda bile lastiğiniz aylık küçük bir miktarda basınç kaybı yaşar. Aracınız hangi türde olursa olsun lastik basıncınızı kontrol etmelisiniz. Lastik basıncınız düştüğünde viraj kabiliyeti, fren mesafesi ve yakıt tüketimi gibi durumlarda farklılıklar gözlemleyebilirsiniz.

Lastik hava basıncının kontrolünü ve hava basım işlemini yapmak kolay bir işlemdir. Genellikle yakıt istasyonlarında hava basıncı için kontrol ve hava basma üniteleri mevcuttur. Fakat yine de eğer uzun yola çıkacaksanız işi uzmanına bırakmak olacaktır. Size en yakın lastikçide hava basıncınızı kontrol ettirebilirsiniz. Ooautos ailesi olarak sizleri en yakın lastikçilerle buluşturuyoruz. Sitemizi ziyaret ederek size en yakın oto lastik, oto yıkama firmasını bulabilirsiniz. 

Aracınızın lastik hava basıncı ne kadar olmalı bilmelisiniz. Güvenlik ve konfor açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizler için lastik hava basıncı ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

PSI ile Bar Arasındaki Fark Nedir?

Lastiklerinizin hava basınç değerini ölçtüğünüzde bar ya da PSI olarak bir değerle karşılaşmış olursunuz. PSI, inçkare başına librenin kısaltılmış halidir ve hava basınç değeri için Türkiye’de bu PSI kullanılır. Fakat bazı üreticiler, PSI yerine bar değerini kullanırlar. Bu yüzden aracınızın lastik hava basıncını öğrenmek istediğinizde bar değeri karşınıza çıkarsa bar değerini PSI olarak çevirmeniz gerekir. 1 bar, 14,5 PSI’a eşittir. PSI değerinizi basitçe hesaplayabilmek için interneti kullanabilirsiniz.

Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Aracınızın viraj kabiliyetinde, fren yaptığınız durumlarda ya da yakıt tüketim performansında tam performans yakalayabilmeniz için lastik hava basıncını belirli periyotlarda kontrol etmelisiniz. Her marka ve modele sahip aracın kendi lastik ölçülerine göre farklı hava basınç değerleri vardır. Bunu öğrenmek için aracınızın kullanma kılavuzunu, kaporta altında olan bilgi kağıdını, kapı arasında olan sürücüyü bilgilendirmek için koyulan etiketlerden faydalanabilirsiniz. Lastik hava basınç değerleri bu bilgilendirmelerde mevcuttur. Eğer bu bilgilere ulaşamadıysanız internetten veya en yakın lastikçiden öğrenebilirsiniz.

Lastik Basıncı Az Olursa Ne Olur?

Aracınızın lastik hava basıncının az olduğu durumlarda aracınızda yüksek yakıt kaybı değerleri yaşayabilirsiniz. Aracınız gereğinden fazla efor harcadığı için yakıt tüketiminiz artar. Ayrıca lastiğinizin patlama olasılığını da arttırmış olursunuz. Seyir halindeyken lastiğinizin patlaması da kaza yapma riskinizi arttırır. Bu yüzden lastik basıncınızı kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Lastik Basıncı Fazla Olursa Ne Olur?

Aracınızın lastik hava basınının fazla olması ise lastiğinizin taban kısmının normalden daha az sürede yıpranmasına neden olur. Çok sert ve konforsuz bir sürüş sizleri bekliyor olacaktır. Hem maddi açıdan size ekstra masraf olacak bir durumla karşı karşıya kalmış olursunuz hem de hem de sürüş keyfinizden ödün vermiş olursunuz. Aracınızın viraj kabiliyeti düşecek ve güvenliğiniz tehlikeye girecektir. Yol tutuşu gerekende fazla olacaktır. Bu yüzden gerekli göstergelerin olduğu hava basınç cihazlarında veya en yakın lastikçide kontrol etmeniz en doğrusu olacaktır.

Lastik Basınç Değerleri

Lastik hava basınç değerleri aracınızın yüküne, ağırlık denge dağılımına ve lastik ebatlarına göre değişiklik göstermesi olası bir durumdur. Bakmanız gereken en doğru bilgi aracınızın fabrika verileridir. Fakat bu verilere ulaşmanız mümkün değilse, lastiklerinizin ebatlarına göre ne kadar psi değeri gerektiğini bilmelisiniz. Gelin hep birlikte inceleyim.

195 65 R15 Lastik Basınç Değeri

Uzun bir yolculuğa çıkacaksınız ve araçtaki ağırlık denge dağılım eşitse ve ön kısımda iki yolcu olup arka koltuklar boş ise lastik basınç değerleriniz ön 34 psi, arka 32 psi olmalıdır. Arka koltuklarda iki yolcu var ve ön koltuklarda iki yolcu varsa lastik hava basıncınız ön ve arka lastikler için eşit olacak şekilde 34 psi olmalıdır. Ön koltuklarda iki yolcu ve arka koltuklarda üç kişi tam kapasite yolculuk yapılacaksa on lastikler 34 psi ve arka lastikler 36 psi olmalıdır.

Aracınızın ağırlık denge dağılımı ön tarafa doğru ağırlıklıysa ve aracınız önden çekişliyse genellikle herkes tarafından kabul edilen kuraldır. Ön koltuklarda iki kişi seyahat ediyor ve arka koltuklar boş ise, lastik hava basınç değerleriniz ön lastikler 34 psi arka lastikler 32 psi olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ön kısım ve arka kısımda ikişer kişi yolculuk yapacaksa, ön lastikler 36 psi ve arka lastikler 34 psi olmalıdır. Ön koltuklarda iki ve arka koltuklarda üç yolcu olacak şekilde bir seyahat planlanıyorsa eğer, tüm lastikler eşit ve 34 psi olmalıdır.

205 55 R16 Lastik Basınç Değeri

Aracınızın ağırlık denge dağılımı eşit, ön koltuklarda 2 kişi varsa ve arka koltuklar boş ise, lastik basınç değerleri ön lastikler için 36 psi arka lastikler için ise 34 psi olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu durum ön ve arka koltuklarda ikişer kişi yolculuk söz konusu olduğunda bütün lastik basınç değerleri 36 psi olarak ayarlanmalıdır. Ön koltuklarda 2 ve arka koltuklarda 3 kişi yani aracın kapasitesi tam dolu olduğunda ön lastikler 36 psi ve arka lastikler 38 psi olacak şekilde şişirilmelidir.

Aracınızla seyahat ederken ağırlık denge dağılımı ön tarafta toplandığında yani ön koltuklarda 2 kişi, arka koltuklarda kimse olmadığında lastik basınç değerleriniz ön lastikler için 36 psi ve arka lastikler için 34 psi olmalıdır. Ön koltuklarda 2 kişi, arka koltuklarda 2 kişi olması gibi eşit durumlarda ise ön lastikler 38 psi, arka lastikler 36 psi basınç değerlerine sahip olmalıdır. Bütün koltuklarınızın dolu olduğu yani tam kapasite durumunda bütün lastik 38 psi basınç değerinde olmalı.

225 45 R17 Lastik Basınç Değeri

Aracınızın ağırlık denge dağılımı yarı yarıya eşit dağılımlıysa, yani ön koltuklarda 2 kişi ve arka koltuklar boş olacak şekilde seyahat söz konusuysa ön lastikler için 38 psi ve arka lastikler için 36 psi basınç değerlerini seçmelisiniz. Ön koltuklarda 2 ve arka koltuklarda iki kişi olması halinde tüm lastikler 38 psi basınç değerine sahip olmalıdır. Aracınızın kapasitesi tamamen dolu olduğunda yani ön koltuklarda 2, arka koltuklarda 3 kişi olması halinde ön lastikler için 38 psi arka lastikler için 40 Psi basınç değeri uygulanmalıdır.

Aracınızın ağırlık denge dağılımı ön tarafa doğru ağırlıklıysa ve yolculuğunuz ön koltuklarda 2 kişi olacak şekildeyse lastik basıncınız ön lastikler için 38 psi, arka lastikleriniz için 36 psi olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ön ve arka koltuklarda eşit sayıda yani ön 2, arka 2 kişi olacak şekilde seyahat ediyorsanız bu durumda ön lastikleriniz 40 psi, arka lastikleriniz 38 psi olacak şekilde basınç değerlerini kullanmalısınız. Tam kapasite seyahat ettiğiniz bütün lastikleri 40 psi olacak şekilde ayarlamalısınız.

225 40 R18 Lastik Basınç Değeri

Aracınızın ağırlık denge dağılımı eşit olduğunda ve ön koltuklarda 2 kişi seyahat ediyorsanız ön lastiklerinizi 40 psi ve arka lastikleriniz 38 psi olarak ayarlamalısınız. Ön koltuklarda 2 kişi ve arka koltuklarda 2 kişi varsa tüm lastikler için 40 psi lastik basınç değerini kullanmalısınız. Ön koltuklarda 2 ve arka koltuklarda 3 kişi olacak şekilde tam kapasite seyahat halinde ön lastikler için 40 psi ve arka lastikler için 42 psi basınç değeri kullanılmalıdır.

Yola çıkmadan önce 10-30 günlük periyotlarda lastik basınçlarınızı kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Sitemizi ziyaret ederek size en yakın lastikçiye gidip lastik hava basıncınızı aracınızın değerlerine ve seyahatinize göre ayarlattırabilirsiniz.

Ooautos dijital otomobil asistanı, aracınızın her türlü ihtiyacına uygun hizmeti sunan servislerle buluşturuyor. Üstelik konumunuza, ihtiyacınıza göre aramalar yapıp en doğru hizmet için servislerden fiyat alabilirsiniz.

Bu yazımızda Aracınızın Lastik Hava Basıncı Ne Kadar Olmalı? konusuna değindik. Bir önceki yazımıza https://ooautos.com/blog/oto-bakim/onemli-araba-ariza-isaretleri-nelerdir linkinden ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha iyi kullanabilmeniz için çerez ve kişisel verilerinizi işliyoruz. Ayrıntıları Gör İzin ver